Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратМото енциклопедия (Модератор: Terziev)Тема: Почистване на материалите от естествена кожа.
Страници: [1] 2 3 4   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Почистване на материалите от естествена кожа.  (Прочетена 57643 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Rossen_Bossen
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: SUZUKI SV1000SZ
Публикации: 1614

Продавам Сузуки SV1000SZ

« -: Септември 11, 2009, 18:58:01 »

Внимавайте! Преди да започнете да чистите кожата, добре е да изпробвате ефектът от почистващото средство върху нея,като го нанесете или върху подгъва на кожата,или върху вътрешна страна на колана, или върху друго скрито място на изделието.

Преди да премахнете петно от повърхността на кожата, Ви съветваме под изцапания участък да поставите хигроскопична хартия или парче от мек плат, които ще поемат влагата и няма да позволят на петното да се разтече по повърхността на коженoто изделие.

Мазни петна

обработват се с бензин,терпентин,ацетон или с разтвор на амоняк, но само в случай, че кожата е без нитробоядисване, защото разтворителите могат да повредят боята.

Можете да изпробвате да почистите петно с разтвор от: 1 чаена лъжица сода за хляб разтворена в 0,5 чаена чаша вода и след това
намокрете мек тампон с този разтвор и трийте с него петно, докато се образува пяна,коята премахнете със суха кърпа.

Друг начин : да поръсете петно с талк или магнезий,или ги разредете до пастообразно състояние и нанесете разтворът върху замърсено място, след това отгоре сложете тежест и го оставете така за 2 часа.
След като маслото попие,прахът се изтръсква и кожата се изтрива , най-напред с влажна кърпа , а след това със суха.

Петна от мухъл

се премахват с бензин.Ако нямате бензин, най-напред намажете кожата с мас, след това изтрийте го насухо и нанесете смес от оцет,газ и вода в равни пропорции и след 10 минут полирайте повърхноста на кожата с вълнена кърпа.

Мастилени петна

се обработват с топло мляко или лимонен сок.

Петна от неизвестен произход

в този случай опитайте да почистите кожата с бензин, лимонен сок, червен лук или оцет, който е разреден с вода в пропорция 1:2

Общо замърсената кожа

се почиства с помощта на разтвор от нишадърен спирт (амоняк), сопун и вода в равни пропорции, а също можете да използвате затоплено, неварено мляко.
Светла кожа се почиства с топло мляко,но с добавено в него неголямо количество терпентин или оцет, а много замърсените места - с бензин , в който е добавен прах от магнезии.

Подновяване на кожата

Ако вашето изделия не е замърсено, а само е загубило блясък, най-добре е да го забършете с рициново масло, глицерин, сок от червен лук, лимонов сок, обелка от лимон или портукал, леко разбит белтък, влажна утайка от кафе .След това изтъркайте изделието до блясък с мека фланелена кърпа.

Петна на светла кожа

се обработват с паста: магнезия,талк и терпентин (или бензин)в равни дози. Сместа се разбърква с дървена лъжица до получаване на еднородна маса. След това се нанася на петното и се притиска с парче стъкло, отгоре се слага някаква тежест. След 10-15 мин на пастата се капва няколко капки от растворителя, който беше използван при приготвяне на пастата, и се оставя до пълно изсъхване. След това пастата се премахва с помощта на суха салфетка. Ако са останали следи от петното - процесът се повтаря.

Лачена кожа

почиства с тампон, който предварително е намокрен в мляко.Когато лакът изсъхнет изтрийте го с червен лук и след това със суха кърпа.
За да върнете блясъка на лаченaта кожа трябва леко да я смажете с глицерин или вазелин, после с белтък от яйце и след това полирайте с памучна кърпа

Велурът

най-напред трябва да почистите със суха четка.
Лъскави места можете да изтриете с предварително намокрена в гореща вода кърпа.
Кафявият велур почистите с утайка от кафе

Мазните петна се премахват с бензин, етер, хлороформ или с някакъв друг разтворител или поръсете петното с талк, който след няколко часа да изчистете с жестка четка.

Общо замърсяване почистват с помоща на томпон предварително намокрен в разтвор : 1 част 10%-й нашадърен спирт и 4 части вода или 1 чаена лъжица сода за хляб, разтворена в 1 чаша мляко.След това измийте велур с вода и избършете с разтвор от 1 чаена лъжица оцет разтворен в 1 литр вода.

Старият велур, който изгубил първоначалния си вид, се почиства с топло прясно мляко, в което е добавено сода за хляб ( 1 чаена лъжица сода на 1 чаша мляко)

Велурът се отличава от другите кожи с това, че може да се пере в горещ сапунен разтвор с неголямо количество нашадърен спирт.След това велур леко се изплаква и подсушава с хавлия.
В никакъв случай не изстиквайте велура
След като велур изсъхне, трябва да вдигнете власинките му, за тази цел се използват специални гумени или метални четки,ако нямате такива, може да използвате: парче корав дунапрен, ластик за мастило, ситен гласпапир, пемза или, в краен случай, парче суха кора от хляб.

Следи от маркери и флумастери не се изчиства!

Мога да добавя и едно чудо наречено OliVital Бадемово масло със витамини А, Е, С, F производител CBN Chemicals. Продава се като ампули, по 30ст. бройката, на много места. Не съм го пробвал но логиката още(след малко предстои проба), но съдържа важни витамини за подхранване.

Взето из материали от нет-а. Лично съм пробвал прясното мляко, крема за ръце, глицерина и има ефект. Не твърдя, че всички методи тук трябва да се вземат като чиста монета! Да няма сърдити! Всеки сам си преценява как да се грижи екипа си, и дали изобщо да го прави!
Активен
Kiril Kirilov 1
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: YAMAHA FZR600R
Публикации: 250

« Отговор #1 -: Септември 11, 2009, 20:07:39 »

Тук е мястото да попитам дали някой знае с какво може да се почисти,мисля че е кевлар вътрешната страна мойте ръкавици имам впредвид бялото-отвътре на ръкавицата,просто изглежда като захабено.
ръкавиците са alpinestars gp tech и не ми се рискува с непроверени методи и химикали,моля ако някой е пробвал нека сподели.                     
Smile
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2801/93173623399515102.JPG
Ще бъда благодарен на хората които биха споделили своя опит.
Активен
Painter
Воинът прилича на луд, но това е само маска.
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Daimler Steyer Pooh 50cc, Honda Bros, Kawasaki KLE 500
Публикации: 869

!

« Отговор #2 -: Февруари 08, 2010, 20:08:36 »

Изтупвам интересната тема от праха за леки уточнения...
относно боядисани и лакирани естествени кожи.

1 - Много е вероятно третирането на боядисана кожа с ацетон да свали гланца на боята, а ако не внимавате достатъчно ще свалите и боята. Добре е да се избягват агресивни разтворители.
За справка:  понятията "разредител" и "разтворител" може да се употребят за една и съща течност, но обуславят съвсем различни свойства и объркването им често води до нежелани последствия. Разредителят служи за разреждане на бои и лакове преди нанасянето им. Разтворителят служи за разтваряне на вече изсъхнали покрития.
Пример: терпентинът, бензинът и уайт спирита са чудесни като разредители, но след окончателното изсъхване доста трудно ще разтворят покритието на емайл лака. Тоест, не са добри разтворители за него. Мазнини биха разтворили.
Ацетонът влиза като разредител в състава на полихлорпреновите и други каучукови бои за кожа, но след изсъхването им лесно разтваря повърхността. В този случай той е добър и силен разтворител, с който лесно можете да отстраните замърсяванията заедно с боята.

2 - Неща като срязан лук, картоф, ябълка или белтък осигуряват чудесна хранителна среда за развитие на плесени в съчетание с влага и престой на тъмно. Може и да избършат нещо за момента, но използването им (особено върху светла кожа) няма да ви донесе слава а по-скоро бъдещи неприятни изненади.

3 - При смесването на терпентин или подобен разредител с мляко в един съд, двете субстанции ще стоят разделени (терпентинът ще плува отгоре), което обезмисля смесването. (освен ако не добавите някакъв емулгатор) Обикновено разтварящата и почистваща сила на терпентина се повишава с лека добавка на чист спирт. С подобни смеси се свалят лакове от картини, така че трябва да се внимава.

4 - Рецепти с газ, мас и оцет са подходящи ако имате въшки. Те няма да изчистят пигментация от плесени, която е устойчива. Затова пък ако газ или мас попият в протритите места на кожата, образуват прекрасни тъмни мазни петна, които ще радват окото ви с години особено ако кожата е светла. Освен това, там няма да се задържа боя при пребоядисване.

Ако ще правите някакви пастообразни компреси с разредител или почистващи вещества, за целта най-достъпно е обикновеното бяло нишесте(без захар и оцветители) Най-често е "ванилия" и струва около 20 стотинки. По-практично е първо да си забъркате някъде малко кашичка и после да я нанесете върху местата за почистване с плосък инструмент, отколкото да ръсите праха и после да поливате с течности за да получите кашата на място Very Happy Ако разредителя е силно летлив, добре е върху компреса да сложите парченце найлон и да поставите нещо отгоре, за да ограничите бързото изпарение. Крайната цел е разтворените мазнини или замърсявания да се абсорбират от нишестето. После се изчетква. Процедурата обикновено се повтаря неколкократно до получаване на задоволителен резултат.

Относно
Подновяване на кожата

Ако вашето изделия не е замърсено, а само е загубило блясък, най-добре е да го забършете с рициново масло, глицерин, сок от червен лук, лимонов сок, обелка от лимон или портукал, леко разбит белтък, влажна утайка от кафе .След това изтъркайте изделието до блясък с мека фланелена кърпа.

Рициновото масло е от несъхливите масла, то не е филмообразуващо. Подобен гланцов ефект би имало мазане със зехтин, соево масло, олио, рибено масло, масло за скоростни кутии, течен парафин, антифриз и куп още продукти... след всички тях ще имате повече блясък от съответното омазняване. Друг е въпросът какви ще са последствията. Глицеринът е пластификатор.
Към лука и лимона бих добавил нарязани зеленчуци, заливката с белтъка я правя след като се задушат  Smile
Кафето е с коняка.

Не се заяждам с колегата Rossen_Bossen. Зная, че списанията и нета са пълни с подобни рецепти.
Мнението ми се базира на 16-годишния ми опит като реставратор.

Ето макро от картина, почиствана с лук преди време.

« Последна редакция: Февруари 08, 2010, 20:17:42 последно от Painter » Активен
madmax1
макс
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: най-обикновен XX
Публикации: 137

« Отговор #3 -: Февруари 08, 2010, 21:01:32 »

Smile ако нищо друго не помата четете инструкциите  Smile Smile Smile
Активен
Rossen_Bossen
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: SUZUKI SV1000SZ
Публикации: 1614

Продавам Сузуки SV1000SZ

« Отговор #4 -: Февруари 09, 2010, 02:12:11 »

Не се заяждам с колегата Rossen_Bossen. Зная, че списанията и нета са пълни с подобни рецепти.
Мнението ми се базира на 16-годишния ми опит като реставратор.

Амииии брат, като знаеш и си вещ именно по темата, хайде напиши нещо? Дето се вика: "търсим вълка, а той в кошарата..." 'Щото и аз така мога да те подбарам за комповете, ама да си трайкам как точно седят нещата.

А е важно да има такава тема и да стане БОГАТА, СИСТЕМАТИЗИРАНА И ПОЛЕЗНА! Нали всички носим кожляци? Че е мъртва кожата е ясно, но има как да изкара бая време когато се полагат еди какви си грижи за нея. А тия грижи 30 лв. 50 мл. или от сорта не ги искам, 'щото едва ли имат нанотехнологии в тях. Та, г-н Painter, Вие сте на ход!

П.С. Това за бензина и газта и мен не ми се вярваше. А който и дърт моторист да питам винаги казва само едно: "Прясно мляко за почистване!"
Активен
Painter
Воинът прилича на луд, но това е само маска.
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Daimler Steyer Pooh 50cc, Honda Bros, Kawasaki KLE 500
Публикации: 869

!

« Отговор #5 -: Февруари 09, 2010, 14:58:59 »

Амииии брат, като знаеш и си вещ именно по темата, хайде напиши нещо? Дето се вика: "търсим вълка, а той в кошарата..." 'Щото и аз така мога да те подбарам за комповете, ама да си трайкам как точно седят нещата.

Брат, нали тъкмо това се опитвам  Surprised В много ситуации (не само при почистване) е по-важно да се знае какво ДА НЕ правим или ползваме в предвид последствията. Затова по-горе посочих принципно какво да се избягва. Кожен екип имам едва от 4 месеца и още не ми се е отдало да го изцапам. Опитът, който имам е с подвързии на старопечатни книги, но там нещата са доста по-тънки. Засега си правя експерименти върху разни парчета кожа. С удоволствие ще споделя резултатите. И на мен не ми допадат вариантите "50 мл за 30 лева". Подозирам, че в повечето случаи се касае за най-елементарни съставки, които се продават скъпо само защото са за мотоциклетисти Very Happy .

Разтворители, които ДА НЕ СЕ използват за почистване на кожа с боя и гланц (не велур), освен ако няма да пребоядисвате после:
Ацетон, Коресилин, Толуол, Ксилол, Етилацетат, Хлороформ (той разтваря и лепи плексиглас и пластмаси)

При някои от пробите които направих с чист спирт и терпентин, повърхностният слой на боята започна да се разтваря и оцвети тампона.  Смесването на двата усилва разтварящата способност. Не бих препоръчал да ги ползвате, защото не мога да прогнозирам какво ще стане върху вашия екип.

Мазнини, масла и мазут може да отстраните много ефективно с бензин.

Повечето замърсявания от животински и растителни мазнини докато са пресни можете да премахнете дори с най- обикновени препарати за миене на чинии. Нанесете известно количество върху петното без да разреждате с вода, после избършете мястото и почистете с мокър тампон. Ако петната са от ден-два, оставете препарата 1-2 минути преди да почистите. Същото важи и за мастило от обикновени химикалки. То пада и от WD40.

Надраскано с перманентен маркер лесно ще отстраните с тампонче, напоено с алкохол до 45 градуса ( водка, ракия) без да разтворите боята на екипа.  Не търкайте силно, нека мастилото просто се разтвори и да премине в памука. За всеки случай, както каза колегата най отгоре, винаги правете проби.

Пресни изцапвания с алкидни бои или емайл лакове (до 2-3 минути) отстранявате, като първо с леко движение без натиск обирате количеството с малък памучен тампон, напоен с бензин или разредител от типа АМБ. Ако забележите, че и боята на костюма отдолу "тръгва", нанесете отгоре гореспоменатия препарат за миене на съдове неразреден с вода и почистете с чисто тампонче. Последно с тампони с вода и избърсвате..
Друг начин е да пръснете малко WD40 върху незасъхналото петно и да отстраните боята. Парчето, върху което пробвах не пострада.
При по-стари зацапвания (на няколко часа) може да се наложи да поставите компресче от напоен памук или нишестяна каша с бензин за известно време, за да се размекне горният слой. Постарайте се да ограничите интервенцията само върху местата за почистване.

Оцет, лимон и портокал не съм ползвал и нямам мнение. По учебник някои от етеричните и ароматни масла са доста добри разтворители, бих казал опасно добри макар и бавнодействащи. Преди време върху телевизора в къщи бяхме оставили една ароматична пръчица от онези черните, незапалена. След около седмица забелязах, че е разтворила пластмасата и е потънала дополовината Sad Sad Sad Бая се замислих с какво ли е напоена.

Относно реновирането ще потърся материали, има маса продукти но не съм ги ползвал. С млякото също нямам опит, щом много хора казват че работи, сигурно е така.

Активен
Joro_bayern
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda
Публикации: 2

« Отговор #6 -: Април 05, 2010, 18:30:05 »

Видях темата, според мен е много полезна и поучителна. Имам едно питане относно почистване на велур което не видях по-горе в темата, а то е на обувки от велур попаднал восък от свещ как да се почисти? Ако някой може да ми помогне ще бъда много благодарен.
Активен
KOKO_76
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: ETZ 251; Hyosung Comet 650
Публикации: 106

Ел. поща
« Отговор #7 -: Април 05, 2010, 19:12:31 »

Ето и от мен нещо. Преди година си купих кожен панталон от магазин 2-ра употреба. Много запазен панталон но остава онова чувство че някой друг се е потил и пърдял в него. Почнах да се ровя в нета да видя как да го почистя. Ходих и на химическо там ме отрязаха с цена. Рових се и в бг мама да видя как жените решават проблема. Гледах мнения от форуми че някои колеги се къпят с тях на пароструйка и т.н. Прочетох едно мнение на колега, на когото негов приятел собственик на химическо му казал да го пере смело в пералнята но без центрофуга и простиране. Пробвах на най-щадящата програма за пране с первол. Извадих панталона и го простнах на дебела хавлия върху земята. така съхна 2-3 дни като го обръщах от време на време. Като изсъхна по панталона нямаше забележка. Единствено кожата ми се стори по-суха но това го реших като взех някакво лустро за кожа от първия хипермаркет с който кожата се хидратира и блесна отново. Това е от мен тия дни се каня пак да го изпера.
Активен
vasjim
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: M 72, Suzuki GS650gz
Публикации: 334

M 72, Suzuki gs650

vasjim
« Отговор #8 -: Април 05, 2010, 19:20:17 »

Видях темата, според мен е много полезна и поучителна. Имам едно питане относно почистване на велур което не видях по-горе в темата, а то е на обувки от велур попаднал восък от свещ как да се почисти? Ако някой може да ми помогне ще бъда много благодарен.
[/quot С ютия и вестник на кожата. Нагряваш и восъка се стопява и попива във вестника.
Активен
vasjim
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: M 72, Suzuki GS650gz
Публикации: 334

M 72, Suzuki gs650

vasjim
« Отговор #9 -: Април 05, 2010, 19:21:50 »

За восъка - С ютия и вестник на кожата. Нагряваш и восъка се стопява и попива във вестника.
Активен
Joro_bayern
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda
Публикации: 2

« Отговор #10 -: Април 06, 2010, 15:42:58 »

Пробвах това с вестник и ютия, проблема идва от това, че е велур и оставя мазно петно и него не знам как да отстраня.
Активен
KOKO_76
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: ETZ 251; Hyosung Comet 650
Публикации: 106

Ел. поща
« Отговор #11 -: Април 06, 2010, 16:06:12 »

що не пробваш с обезмаслител. един колега се оплака че си оставил обувките под скарата на терасата и тя протекла. решил проблема с меглио.
Активен
jazovetza
GSM:0885022828
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: YAMAHA SUPER TENERE 750,YAMAHA CIGNUS-125,SUZUKI-SEPIA 50
Публикации: 1825

НИТО ДЕН БЕЗ БИРА

« Отговор #12 -: Април 06, 2010, 16:20:20 »

И сега няма ли да каже някой по-проста и елементарна система за почистване на кожено яке и кожен панталон примерно замърсени само с мухи и прахоляк? Surprised
Активен
peshimyra
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: YAMAHA FJ1200
Публикации: 1177

Ел. поща
« Отговор #13 -: Април 06, 2010, 16:52:50 »

И сега няма ли да каже някой по-проста и елементарна система за почистване на кожено яке и кожен панталон примерно замърсени само с мухи и прахоляк? Surprised
Що не пробваш с влажна кърпа?
Активен
ghost rider1
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: CBR
Публикации: 1080

« Отговор #14 -: Април 06, 2010, 17:33:32 »

Тоалетно мляко--------1.30лв Mad Mad Mad MadПочиства и подхранва Very Happy Mad
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратМото енциклопедия (Модератор: Terziev)Тема: Почистване на материалите от естествена кожа.

Online Store
Airoh Aster-X Color
Airoh Aster-X Color

Цена: 200.0лв.

Acerbis Scotch
Acerbis Scotch

Цена: 320.0лв.

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.454 секунди с 21 запитвания.