Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgСвета извън моторите.ВеселбаТема: НЕ ХОДЕТЕ КЪМ СЪРНИЦА!
Страници: 1 ... 9 10 [11]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: НЕ ХОДЕТЕ КЪМ СЪРНИЦА!  (Прочетена 23385 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Archibald
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Kawasaki Vulcan 900 Classic
Публикации: 334

« Отговор #150 -: август 16, 2020, 11:27:05 »

За Родопите като цяло съм останал със същите впечатления. Като ходих в смолянско за пръв път доста ме учуди, че хората там си оставят нацепените дърва за зимата на улицата, т.е. достатъчно прибрани за да не пречат, но без никакво заграждение, най-много с един навес над тях да не ги вали дъжд. Поразпитахме тогава, казаха ни донякъде с учудване, че няма кой да ги открадне просто. В моя край да си оставиш така отоплението на произвола е гаранция, че до една седмица максимум ще ти го отарашат, на дядо ми му бяха задигнали два кубика от плевнята при залостени врати и порти. В Девин са ми казвали, че често не си заключват вратите нощем, а някои хора там въобще го нямат това изградено като навик.
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Готин
Публикации: 2774

« Отговор #151 -: август 25, 2020, 21:53:28 »

... За разлика от миналата година на прибиране от морето пак с мотора минахме през Кърджали,хубав чист град,но нещо хората не ми допаднаха знам ли или съм попаднал на томруци.Първо пихме кафе на центъра на града,където го поръчахме с 300та зора,понебе сервитьора не знаеше бъкел български Sad.На бензиностанцията спирам да заредя поздравявам наколко пъти бензинджията,служителите вътре никой не ми отговори...и останах малко разочарован от този край... Но не е хубаво да имаме предрасъдици и да съдим хората без да ги познаваме Smile

Не е хубаво да имаме предразсъдъци, ама с тях или без тях, на някои места просто не ни харесват, ако не сме турци.
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 6580

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #152 -: септември 13, 2020, 18:01:46 »

Да си кажа и мойте 50ст по темата,че малко гледам се е отклонила ;д За протокола от Северозапада съм родом,там съм израстнал,учил и т.н и т.н. От 10г живея в Благоевград. Естествено съм ходил доста в Сърница,Доспат и като цяло по тея земи дали с мотор,с кола на палатки къщи или хотели и правичката да ви кажа абсолютно никога не съм усетил няква злоба недобронамереност и т.н. даже напротив супер добри,работливи хора готови да ви помогнат винаги.Сещам се за едно от първите ми минавания по тези ширини и за една случка много показателна как човек има някакви набити предрасъдици към някого,а реалността е съвсем друга.Та случката е следната:неделен летен ден през който се провежда Роженския събор( предполагам знаете мястото и за какво става дума) Та решавам аз 19г. момче паля мотора(тогава имах Хорнет карбуратор)Благоевград - Смолян трябваше да отидя сутринта и вечерта да се прибера понеже бях на работа в понеделник.Та карам си аз през Гоце Делчев - Доспат-Смолян попивам от уникалния въздух и красота в региона и си умирам от кеф.По едно време влизам в град Борино първоначално малко се стъписах от 2-те джамий,но впоследствие какво да видя пълно с народ майки деца народ народ ,супер чисто и хубаво градче-минах транзит.На връщане вечерта на сумрак прибирам се аз и си го бях заплюл Борино да спра да почина да заредя както си му е реда.Обаче влизам аз в населеното място и какво да видя,няма и помен от жени деца кафета и т.м. Само мъже по 20-30 на седянка на 3-4 къщи седят и гледат лошо как преминавам...Хммм викам си тук аз няма да спирам квото и да стане (все пак съм от Монтана знам,че когато ме гледат така не е на добре  Smile ) Да но хорнета не мислеше така изкихва,не му стига бензин,но докато се движа не можах бързо да намеря кранчето и да обърна резервата и мотора пресуши карбураторите и угасна...Не знам дали моя беше само така но станеше ли това трябваше да спра да изчакам да напълни карбураторите и тогава палеше,а това отнемаше време.Докато се тюфкам покрай мотора за 2 минути при мен дойде една от групичките мъже и на чист български хората ми предложиха от бензин през нощувка ,до хляб,вода дори и торта.Аз им обясних че всичко е наред и трябва да изчакам мотора и че трябва да заредя някъде бензин,един от мъжете отиде викна някакъв човек и той ми докара една туба 10л с бензин и направо ми я даде ....Останах като гръмнат,дори не ми дадоха да им дам пари за бензина с триста зора,им дадох някакви дрънкулки,който бях купил от събора...Изпратиха ме по живо по здраво и така! Останах изумен от тези хора ! За разлика от миналата година на прибиране от морето пак с мотора минахме през Кърджали,хубав чист град,но нещо хората не ми допаднаха знам ли или съм попаднал на томруци.Първо пихме кафе на центъра на града,където го поръчахме с 300та зора,понебе сервитьора не знаеше бъкел български Sad.На бензиностанцията спирам да заредя поздравявам наколко пъти бензинджията,служителите вътре никой не ми отговори...и останах малко разочарован от този край... Но не е хубаво да имаме предрасъдици и да съдим хората без да ги познаваме Smile

Бре, че странна работа....
Все на незнаещи български попадате....що ли?
Миналата седмица обиколих Лещен и региона. На отиване минахме покрай яз. Широка поляна, хапнахме в заведението там. На връщане през Якоруда, Юндола, Велинград. Спирахме, пазарувахме от помаците на Юндола. Тази събота бях в Кърджали. Обиколихме из пазара и накупихме доста плодове. После в месарски магазин пазарувахме,пици  ядох в заведение т.н.
Често съм в Асеновград, Пазарджик и региона...
Как никой, никъде не се опита да ми проговори на турски или да се направи, че не владее български, ами все на вас се случва?

А следващия път като отскоча до Варна ще посетя този парк

https://www.marica.bg/na-pat/unikalen-balgarski-park-vrashta-10-000-g-nazad-v-istoriqta-snimki
Активен
Oggie
Група Модератори
ниво 5
Активен Активен

Мотор: KTM 990 Adventure
Публикации: 3678

« Отговор #153 -: септември 13, 2020, 19:48:52 »

https://www.marica.bg/na-pat/unikalen-balgarski-park-vrashta-10-000-g-nazad-v-istoriqta-snimki

Historical Park Near Varna, Bulgaria - Real Time Machine!

Активен
Serpentine
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki
Публикации: 377

« Отговор #154 -: септември 13, 2020, 20:02:16 »

Бре, че странна работа....
Все на незнаещи български попадате....що ли?
Миналата седмица обиколих Лещен и региона. На отиване минахме покрай яз. Широка поляна, хапнахме в заведението там. На връщане през Якоруда, Юндола, Велинград. Спирахме, пазарувахме от помаците на Юндола. Тази събота бях в Кърджали. Обиколихме из пазара и накупихме доста плодове. После в месарски магазин пазарувахме,пици  ядох в заведение т.н.
Как никой, никъде не се опита да ми проговори на турски или да се направи, че не владее български, ами все на вас се случва?

В Смолянско, Велинград, Юндола, Якоруда и региона винаги и навсякъде са ми говорели на чист български. Веднъж помаците горе на Юндола много ми помогнаха, да не кажа, че направо ме спасиха. Изобщо не го очаквах, трогнаха ме много и винаги ще ги споменавам с добро.
Активен
madbatt
Чукча не моторист, чукча форумист!
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: четири ...
Публикации: 976

No cop, no problem.

« Отговор #155 -: септември 14, 2020, 12:01:47 »

Гроби, с "дългокосите" е друго, те за'тва им викат високопланински джентълмени  Smile
« Последна редакция: септември 14, 2020, 12:03:28 последно от madbatt » Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #156 -: септември 14, 2020, 12:39:33 »

...

Ти, па. В Пазарджик има доста цигани, ама хората там си говорят български. В Асеновград също. По Якоруда, Юндола и Велинград също.

Поразходи се из селата покрай границата в кърджалийско, ама не се прави на страшен рокИр, да видим дали са понаучили български и дали им е дошло желанието да го ползват.
Активен
meneldor
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: CB600F8
Публикации: 317

« Отговор #157 -: септември 14, 2020, 14:20:28 »

Къде намесихте Пазарджик към помаците не знам...  Laughing
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #158 -: септември 14, 2020, 14:55:53 »

Хеле пък Асеновград...
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 6580

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #159 -: септември 14, 2020, 19:28:51 »

Кой каза, че ги намесвам към помаците?
Просто в Асеновград има доста турци, а в Пазарджик мангали, че и турци има. И да всички ми говорят на български. Може да е развален, но ми говорят на български.

Ти, па. В Пазарджик има доста цигани, ама хората там си говорят български. В Асеновград също. По Якоруда, Юндола и Велинград също.

Поразходи се из селата покрай границата в кърджалийско, ама не се прави на страшен рокИр, да видим дали са понаучили български и дали им е дошло желанието да го ползват.

Винаги са го знаели!
Даже сегашните го знаят по-добре от старите кадъни които можеш да срещнеш през 70-те и 80-те по пазара в Кърджали и наистина трудно разбираха български! Просто защото цял живот си седяха по селата и почти никъде не мърдаха.Освен два пъти в годината да слязат до града да предадат тютюна или да купят нещо. Задължително слизаха цялата рода...
100 пъти казвам Кърджали е български град винаги е бил и ще бъде!
До 89-та година в селата около него живееха основно турци!
Сега се заселиха в града. Пътуват в Турция и целия свят и се отварят към света.
Стига сте писали глупости!

Преди месец и половина пък бях в Момчилград и спах в един хотел който всъщност си го държаха турци. Хотела много добре направен и направо луксозен.Как пък не ми проговори никой на турски там?
През 90-те имах приятели  българи в Момчилград и много често ходех. Никой и никога в града не се опитвал да ми горвори на турски!

И phoenix, не си мисли, че 50 години ходя с кърпа и черни цайси само през последните 30  Very Happy

Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #160 -: септември 14, 2020, 21:33:59 »

За първите 20 е ясно. Няма как да си ходил с кърпа и цайси, дори да си искал Smile

Обаче тук взехме да спорим като на кого как му се отразява запекът. Всеки си има различни възприятия. И аз съм срещал най-различни хора в селата покрай турската граница. Някои бяха дружелюбни, други направо враждебно настроени. Разбирам ги донякъде. Не е лесно да ти наложат вечерен час и след него да се стреля с картечница от джипка, а следите от куршумите да си личат още по къщите на височина един човешки бой. Предполагам с годините тези настроения ще отшумят, защото младите не са ги преживявали тези събития. Ама някои от по-възрастните няма да ги забравят.
Активен
blackk
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: BMW F800 S
Публикации: 93

Ел. поща
« Отговор #161 -: септември 15, 2020, 07:48:02 »

Това лято е ясно, че всички бръмчим из Родопите. И аз не съм срещала някой дето хич да не го говори българския. Пък не е като да не бяхме и из Кърджали, Момчилград, Сърница, Котел и т.н. по няколко пъти... Единственото място, на което чувах основно турска реч беше в хотела на язовир Кърджали и то преди няколко години. Тази специално, цял сезон сме из тия Родопи. Никакъв проблем! И с език, и с хора, и с отношение!
За разлика от морето примерно ...
Активен
meneldor
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: CB600F8
Публикации: 317

« Отговор #162 -: септември 15, 2020, 08:05:06 »

Мен единствения ми опит с турци и помаци е от казармата. Веднъж ни докараха много от двата вида, всички говореха български, но някои едва ги разбирахме и ги сложиха да гледат стопанството на поделението та не ги виждахме. Повечето от помаците цял живот не бяха ходили по-далеч от околните им села. Турците се отделяха на групичка и си говореха между тях на турски и понякога се чуваше така любимата ни думичка "гяур". От тогава не съм имал много дълъг контакт, но ми е останало едно кисело чувство от тогава..
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11]   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgСвета извън моторите.ВеселбаТема: НЕ ХОДЕТЕ КЪМ СЪРНИЦА!

Отиди на:  

WebMoto.bg - борса за мотори, части, аксесоари, екипировка, гуми

Страницата е създадена за 0.312 секунди с 20 запитвания.