Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратЗакони, Данъци, Застраховки, ТаксиТема: Закон за зимни гуми и/или гуми с грайфер над 4мм
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Закон за зимни гуми и/или гуми с грайфер над 4мм  (Прочетена 1483 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Георги Петков
Жоро
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FZ6 Fazer 2004
Публикации: 494

Ел. поща
« -: ноември 15, 2019, 10:07:14 »

Колеги,
тъй като температурите са над 10 градуса предполагам, че голям част от хората продължават да карат ако не туристически/спортно поне в града.
Питането ми е следното - важи ли този закон за двуколесни МПС? Може ли КАТ да ме глоби ако ме спре? Къде ще ми мерят 4мм - по средата на гумата или в крайните канали?

Активен
veso-o
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: suzuki k 3
Публикации: 198

Ел. поща
« Отговор #1 -: ноември 15, 2019, 10:57:32 »

Интересен въпрос...До сега не е ставало въпрос за двуколесни и зимни гуми или други ограничения,та би трябвало да си се ориентираш по маркера на гумата.Нямам спомен и да е визирана минимална дълбочина на протектора от 1.6 мм за гумите на двуколесните,но от наште куки всичко може да се очаква!Би трябвало да се мери средната част на протектора!Това според мен!
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Готин
Публикации: 1423

« Отговор #2 -: ноември 15, 2019, 11:24:18 »

Ами тези дето карат със сликове и полусликове какво да правят Surprised Аз карам винаги, когато няма сняг и температурата е поне 4 градуса и никога не са ме спирали да ми проверяват грайфера. Според мен идеята на изискането за зимни гуми и дълбочина на грайфера за другите, е продиктувана от необходимостта гумата да има сцепление на сняг. Никой нормален моторист с всичко различно от кросарка няма да тръгне да кара в сняг, така че драми със сцеплението сух, макар и студен асфалт, няма кой знае какви. Кросарките пък имат доволно дълбоки грайфери на гумите по дефолт, така че тези ентусиасти няма какво да ги мислим. Пък и както казваше един - ако на излизане с кроса не падне поне 2 - 3 пъти, значи не е карал Smile Smile Smile
Активен
Skywlak
Георги
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XJ 600 s Yamaha TDM 900
Публикации: 2202

бавно с усмивка :-)

Ел. поща
« Отговор #3 -: ноември 15, 2019, 12:29:54 »

Колеги,
тъй като температурите са над 10 градуса предполагам, че голям част от хората продължават да карат ако не туристически/спортно поне в града.
Питането ми е следното - важи ли този закон за двуколесни МПС? Може ли КАТ да ме глоби ако ме спре? Къде ще ми мерят 4мм - по средата на гумата или в крайните канали?

Да
Активен
evilution
ниво 5
Активен Активен

Мотор: Suzuki
Публикации: 2446

« Отговор #4 -: ноември 15, 2019, 12:32:50 »

Така написано, важи и за каруци, велосипеди, и де що има превозно средство на пътя. За релсовите не вАжи, понеже са релсови, не пътни.
Цитат
Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:
1. технически изправни;
2. (изм. - ДВ, бр. 68 от 2013 г., в сила от 02.08.2013 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) обозначени със съответните опознавателни знаци;
4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.

Карай си мотора и не се притеснявай за глупости.
« Последна редакция: ноември 15, 2019, 12:34:25 последно от evilution » Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 5870

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #5 -: ноември 15, 2019, 13:05:28 »

Само да ви светна, че наистина има зимни гуми за мотоциклети Very Happy
Но надявам се, че няма да се заяждат за глупости..ю
Активен
evilution
ниво 5
Активен Активен

Мотор: Suzuki
Публикации: 2446

« Отговор #6 -: ноември 15, 2019, 14:09:40 »

Има, ама не всякакви. За скутери има много. По-големите размери не съм сигурен дали има. Теснички за ендурца се намират.
Активен
KokoVmaxa
............ няма вечен кеф!
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: със по две свещи
Публикации: 2258

- " RBT Custom motors " -

231941703
WWW Ел. поща
« Отговор #7 -: ноември 16, 2019, 08:01:34 »

Има, ама не всякакви. За скутери има много. По-големите размери не съм сигурен дали има. Теснички за ендурца се намират.

ANLAS Winter Grip  Very Happy

Можем да доставим и зимни и летни гуми на ANLAS , от пролета ще имаме и на склад от трите им основни модела  Smile
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратЗакони, Данъци, Застраховки, ТаксиТема: Закон за зимни гуми и/или гуми с грайфер над 4мм

Отиди на:  

WebMoto.bg - борса за мотори, части, аксесоари, екипировка, гуми

Страницата е създадена за 0.067 секунди с 20 запитвания.