Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Страници: [1] 2   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Увреден СЛУХ  (Прочетена 3225 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
ivandani
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Indian Scout Bobber
Публикации: 5

Ел. поща
« -: март 18, 2019, 15:35:18 »

Здравейте, аз съм Иван и имам увреден слух! Миналата година се опитах да взема книжка за мотори, но за съжаление от НЕЛК не ми разрешиха, само защото съм с увреден слух! Имам книжка за кола, а за мотори НЕ! Не мога да разбера! Ужасно от много години много искам да карам мотори, обаче тези мошеници ме убиха! Ще се радвам да ми дадете съвет как и какво трябва да се прави за да взема книжката въпреки че съм с увреден слух! Обаче те ми предложиха категория АМ, но като взема АМ нали няма да има проблеми да карам мощни мотори ...?Благодаря и лек ден! Очаквам Ви ОТГОВОР!  Surprised Sad Very Happy Very Happy
« Последна редакция: март 18, 2019, 15:45:27 последно от ivandani » Активен
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Балкан М1, Kawasaki VN15, Suzuki LS650, Балкан С2
Публикации: 1857

« Отговор #1 -: март 18, 2019, 17:10:05 »

Здравей,

с АМ можеш да караш мотопед, което по дефиниция е всяко двуколесно МПС с кубатура до 50см3 и е ограничено до максимална скорост 50 км/ч. В България обаче почти всички са с "развален" ограничител на максималната скорост. С АМ нямаш право да управляваш мотоциклет (което по дефиниция е всяко двуколесно МПС, което може да се движи с по-висока скорост от 50 км/ч, независимо от кубатурата).
Лекият автомобил предоставя допълнителна защита на кожата и кокаляците и при "жулване" с висока скорост вероятността за тежки инциденти е по-малка, отколкото при двуколесни МПС (там всеки контакт с друг участник в движението води и до непланиран контакт с асфалта).
Съветът ми е - взимай АМ и си намери подходящ мотопед. Не е като съвсем да няма какво - от ендуро през пистови, туристи, та чак до чопъри. И да, с мотопед може да се обикаля света. Мой приятел ходеше от София на море с 50 кубиков Sachs почти всяко лято. Единственият сериозен недостатък на мотопедите е, че нямаш право да се качваш на магистрала (то пък един недостатък...).
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 6320

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #2 -: март 18, 2019, 18:01:33 »

Здравейте, аз съм Иван и имам увреден слух! Миналата година се опитах да взема книжка за мотори, но за съжаление от НЕЛК не ми разрешиха, само защото съм с увреден слух! Имам книжка за кола, а за мотори НЕ! Не мога да разбера! Ужасно от много години много искам да карам мотори, обаче тези мошеници ме убиха! Ще се радвам да ми дадете съвет как и какво трябва да се прави за да взема книжката въпреки че съм с увреден слух! Обаче те ми предложиха категория АМ, но като взема АМ нали няма да има проблеми да карам мощни мотори ...?Благодаря и лек ден! Очаквам Ви ОТГОВОР!  Surprised Sad Very Happy Very Happy

Сигурно зависи до колко е увреден слухът ти Surprised
Тоест около % чуваш... С апаратчетата ли си?
Има едни много скъпи и удобни блутут апаратчета.
Не знам с какви финанси разполагаш, но може да се кара подобен дзвер:

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=51551456924104989

с В категория зависи как е регистрирано в КАТ Very Happy
Другия вариант е мотопед, все пак си на две колела и си е голям кеф из града Very Happy
Активен
Serpentine
ниво 4
Активен Активен

Мотор: Suzuki
Публикации: 256

« Отговор #3 -: март 18, 2019, 18:55:52 »

Имай предвид, че апаратчетата са крехки. Не се знае как ще им се отрази поставянето и свалянето на каската, както и самият натиск от каската.

Да караш с апарати не е много удачно, помисли и от тази гледна точка.
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Готин
Публикации: 2119

« Отговор #4 -: март 18, 2019, 19:03:00 »

Прегледът на слуха за "В" категория и за "А" категория не е ли един и същ? Аз поне не знам да има разлики. Щом си минал прегледа за "В", не виждам причина да те спират и за "А". Ако обаче не чуваш какво се случва около теб, ставаш опасен както за себе си, така и за околните. Гадно е, ама какво да се прави Surprised Увреденият слух няма оправяне, доколкото ми е известно.
Активен
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: март 18, 2019, 19:57:16 »

Има наредба, според която при загуба на слух от 40 до 60 децибела (което не е никак малко) решението дали ще се разреши издаването на СУМПС е индивитуално:
https://rta.government.bg/images/Image/n_uredba/n-31.pdf
и цитат:
г) шепотна реч - без значение, говорна реч - по-малко от 2м, аудиометрична загуба - не повече от 60 децибела за честотите 500-1000 и
 2000 херца - индивидуално

С други думи по преценка на лекарската комисия могат да разрешат издаване на СУМПС за категория Б, но да откажат за категория А и/или АМ. Важи и за останалите категории. Предполагам, че при 61 децибела автоматично отказват, т.е. при 59 и 60 децибела най-вероятно също ще откажат.
За тези, дето не могат да преценят колко са 60 децибела - стандартният разговор е между 50 и 60 децибела. Т.е. при загуба от 60 децибела, загубилият слух не чува нищо от стандартен разговор.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 5083

Ел. поща
« Отговор #6 -: март 18, 2019, 22:33:44 »

не че нещо,ама аз нищо не чувам с моя мотор

чак на 270-80 пробива звука на вятъра Smile

дори не чувам другите пистарки,за кола е просто немислимо

ама все пак си знам да карам,не съм сигурен,че е добра идея да се учиш без слух

реално ако караш много бързо,нищо не те застига отзад...ама да караш бързо,не се учи за една седмица
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: март 18, 2019, 22:56:32 »

В града с колко караш?
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FZ1N
Публикации: 1634

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #8 -: март 18, 2019, 23:03:21 »

Няма значение с колко кара,а с какви обороти..  Very Happy щото може и със 60-70 да не може се седи до него..  Smile А специално Китан като сме карали в група..винаги го знам къде се намира в групата...  Smile Smile Smile Зад него не е здравословно да се кара много...
Активен
ivandani
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Indian Scout Bobber
Публикации: 5

Ел. поща
« Отговор #9 -: март 19, 2019, 09:31:56 »

Благодаря за отговорите! Мога ли да взема този ендуро?  https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=51551424273375859&slink=a8joko     Sad Sad Sad Very Happy Very Happy Very Happy
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 6320

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #10 -: март 19, 2019, 09:37:50 »

Благодаря за отговорите! Мога ли да взема този ендуро?  https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=51551424273375859&slink=a8joko     Sad Sad Sad Very Happy Very Happy Very Happy

Можеш нищо не те спира! Гледам, че има огледало, мигачи, значи може да бъде карано по улиците. Very Happy
Ако искаш по улиците де  Very Happy но тогава му смени гумите с някакви шосейни.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 5083

Ел. поща
« Отговор #11 -: март 19, 2019, 09:54:55 »

В града с колко караш?
с колко може да вдигне мотора...що се заяждаш са,пак ли ти се спори Smile Smile Smile Smile Smile

на едно клпче на наш съфорумник,мотора ми се чува през 2
демек има 2 между мен и камерата,смятай ква олелия е

ама пак казвам,аз не се уча да карам и си карам доста над скороста на трафика
и да дойде нещо от зад,това ще е друг рацер,а ние си имаме правила
пази винаги тоя отзад  Very Happy

превод:ако можеш да караш мотор,може и да рискуваш без слух,ама да се учиш,не мисля,че е разумно

тва да не ме полазят разни жар птици Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Активен
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: март 19, 2019, 14:22:22 »

Ако го регистрираш като мотопед - можеш не само да си го вземеш, ами и да го караш законно с категория АМ. За да се регистрира това като мотопед трябва по документи да е било регистрирано като такова.
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: март 19, 2019, 18:23:22 »

с колко може да вдигне мотора...що се заяждаш са,пак ли ти се спори Smile Smile Smile Smile Smile

...тва да не ме полазят разни жар птици Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Smile Smile Smile Smile Smile Няма да те полазвам и не ми се спори.

Друго имах предвид.

В града се налага по-често да се спазват ограниченията. Има светофари, всякакви кръстовища... Ако човек не чува добре, особено ако му ручи и моторът, рискува да не чуе някоя блейка, дето в последния момент свирва с клаксона и да стане мазало. На мен още ми е странно, че са дали на човека възможност да кара кола, а не му дават да кара мотор. Всъщност му дават до 50 кубика. Реално пак ще е на две колела и с каска на главата Surprised
Активен
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: март 19, 2019, 18:38:36 »

Разликата е в ламарините и в скоростите на мотопеда и мотоциклета... Ако нямаше разлика между мотопед и мотоцикет, нямаше да има такава и в закона не само у нас, ами и в цяла Европа (и това е от много преди ЕС).
Активен
Страници: [1] 2   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратЗакони, Данъци, Застраховки, ТаксиТема: Увреден СЛУХ

Отиди на:  

WebMoto.bg - борса за мотори, части, аксесоари, екипировка, гуми

Страницата е създадена за 0.241 секунди с 20 запитвания.