Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgЗа ФорумаМнения, предложения, съветиТема: Загуба на слуха! ПРОБЛЕМ!
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Загуба на слуха! ПРОБЛЕМ!  (Прочетена 2206 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
ivandani
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Indian Scout Bobber
Публикации: 2

Ел. поща
« -: октомври 12, 2018, 01:30:39 »

Хипер странна тема, дори за мен самия, но обещах да питам. Та... Имам един колега, който е с доста висок процент загуба на слуха. При последното преиздаване на книжката е получил само Б категория и то доколкото разбрах само защото е бил достатъчно упорит. Има златен талон на пук на мераците на КАТ да не му дадат книжка. Малко особняк си пада, вади от 1000 кладенеца вода, че как като не чува добре останалите му сетива са по-обострени от на нормално чуващите. Прав е, това е научно доказано, доколко е така при скорост над 30-40 км/ч - не знам. Чува клаксоните, което пък го прави не чак толкова опасен като напълно глухите или членовете на "съюза на глухите" с по 2 мегавата удерби в колите.
Това е общата картинка. Конкретиката - иска да изкара книжка за мотоциклет и да се докопа и до китап за такъв. Метнал е око на Сузуки Севидж като машина (напъва ме за моя, ама няма да го огрее вероятно). Най-неприятното е, че в книжката му няма М заради слуха.
Някой има ли идея доколко може да се огъва закона така, че да се сдобие легално с категория (за предпочитане А, в краен случай А1,2 или М)?
Принципно питането е за София, но вероятно няма да го спре някой и друг километър, стига да има някакъв реален шанс да се случат нещата.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 4131

Ел. поща
« Отговор #1 -: октомври 12, 2018, 11:20:42 »

ако кара бързо някаква пистарка,не виждам защо му е слух Smile
но градското ще е тегава работа с какъвто и да е мотор,не ли пък в БГ,ктдето може да те треснат отзад,докато караш в насрещното

иначе има едно място на земята на което законите дори не са и препоръчителни,не ли пък задължителни
ако иска не медицинско че чува,а книжка за пилот-изпитател ще му извадят

там където започва това място,свършва закона...в буквалния смисъл на думите
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FZ6N
Публикации: 1260

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #2 -: октомври 12, 2018, 11:51:46 »

Дано да не може да изкара книжка,но се съмнявам...Мен един такъв хубавец глухоням   ме размаза миналото лято в града на голям надлез с две платна..карам си в дясното платно изравнявам се с него и той реши да се престроява в дясно и ме отнесе..извадих луд късмет че бордюра е висок и не го прехвърлих..ако беше ме вкарал в мантинелата ме убиваше на място..
Та така,много не си гледат в огледалата и не пускат мигачи като тоя пич,ама поне могат да.ме чуят/мотора се чува от другия квартал/ но това в тая ситуация не ми помогна..
Това му кажи на твоя приятел.Въпрос на време е да  блъсне някой..
Активен
apollo11
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: TDM (900)
Публикации: 2885

Ел. поща
« Отговор #3 -: октомври 12, 2018, 12:14:03 »

..aма те да му дали Б категория..като тоя дето те е блъснал.
А тук става дума за А категория
Активен
Oggie
Група Модератори
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
Публикации: 2512

« Отговор #4 -: октомври 12, 2018, 12:32:58 »

Аз вече почти не виждам млади пешеходци или велосипедисти да не са със слушалки върху ушите. Масово се карат коли с надута до дупка музика. Скоро имахме и тук тема в която няколко човека разгорещено спореха как може да се кара мотор и да се слуша музика със слушалки вътре в каската. Докато в ушите ти свири музика на практика си глух за заобикалят те свят така, че условията са напълно сходни с глух човек, разликата е само, че не е по негова воля. След като се издават разрешителни за притежаване на оръжие на психично болни, след като психиатри дават разрешителни и на шофьори на камиони не виждам защо и глухите да не могат да карат мотори. Просто да си намери един доктор дето му се пие 12 годишно уиски и готова работата.
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #5 -: октомври 12, 2018, 15:06:33 »

..aма те да му дали Б категория..като тоя дето те е блъснал.
А тук става дума за А категория

И аз мога да чета..
Казавам,че СПОРЕД МЕН хората които имат проблем със слуха не трябва да упрвляват МПС.Според теб като е глух,тва с какво ще му помогне да кара мотор???  Surprised
Аз ако съм застраховател, ГО за такива хора ще е три пъти по-скъпа..

Иначе,и книжка за совалка ако искат да му дадат...  Very Happy
Активен
phoenix
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Готин
Публикации: 588

« Отговор #6 -: октомври 12, 2018, 16:51:00 »

Е той нали чува клаксоните. Значи не е съвсем глух, като този, който те е ударил. Със сигурност този човек ще е далеч по-безопасен водач от онези, които си гледат в телефоните или от циганите, които не могат да четат, камо ли да очакваш, че познават правилата за движение.
Странното е и друго - на прегледите за слуха лекарят застава на 6 метра и започва да шепти. Болшинството хора дори и да не чуват шептене от 6 метра, си чуват съвсем нормално всички останали звуци. Което е напълно достатъчно да водят пълноценен живот, в това число и да управляват всякакви МПС.
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #7 -: октомври 12, 2018, 17:04:09 »

Имам един колега, който е с доста висок процент загуба на слуха. При последното преиздаване на книжката е получил само Б категория и то доколкото разбрах само защото е бил достатъчно упорит.

Според мен тука не става въпрос за шептене... Very Happy
Ама може и да бъркам,и тоя тип да се окаже най-безопасния моторист евър..  Surprised Безопасен за него де,щото сега с колата е опасен и за другите..сега ще стане опасен по-скоро за себе си..  Very Happy
« Последна редакция: октомври 12, 2018, 17:07:47 последно от VRSC Fan » Активен
Esper
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XVS650 DragStar; CH Racing WXE 125 4T; Suzuki DR650 SP46
Публикации: 1524

7183168
Ел. поща
« Отговор #8 -: октомври 12, 2018, 20:36:10 »

Слухът мисля, че е проблем, който би следвало да се коригира и регламентира с помощни средства.
Като очила и слухов апарат.
Случаят е доста частен но определено не мисля, че острият слух е предпоставка за обща безопасност.
Ами аз самият слушам повечето време музика докато шофирам, без значение какво. 
Това не е незаконно!
С какво въпросният кейс прави този човек по не-надежден от мен, който няма проблем със слуха?!?
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 4131

Ел. поща
« Отговор #9 -: октомври 13, 2018, 00:24:16 »

Слухът мисля, че е проблем, който би следвало да се коригира и регламентира с помощни средства.
Като очила и слухов апарат.
Случаят е доста частен но определено не мисля, че острият слух е предпоставка за обща безопасност.
Ами аз самият слушам повечето време музика докато шофирам, без значение какво. 
Това не е незаконно!
С какво въпросният кейс прави този човек по не-надежден от мен, който няма проблем със слуха?!?
мииии...вече е време да се сетиш,че не трябва да слушаш музика докато караш Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

аз например не слушам музика...даже и спътниците ако мога не слушам...то и на тях рядко им е до разговори Smile Smile Smile Smile Smile Smile
Активен
Esper
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XVS650 DragStar; CH Racing WXE 125 4T; Suzuki DR650 SP46
Публикации: 1524

7183168
Ел. поща
« Отговор #10 -: октомври 13, 2018, 20:41:28 »

мииии...вече е време да се сетиш,че не трябва да слушаш музика докато караш Smile

Да-да!
Това се се едно да се науча да карам с вода!
Нема ли Рамщайн наоколо няма как да съм аз!
Въпросът е дали медицинско за книжка не може да се издаде само при ползване на слухов апарат.
Такъв, какъвто е стаусът с хората, дето са недускиф!
Примерно колегата вика, че без цъки не може да се прибере пеши, камо ли с МПС.
Но в книШката писало, че се ползва само с цъки и той си ги ползва.
Активен
kissana
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: HONDA
Публикации: 2

Ел. поща
« Отговор #11 -: ноември 13, 2018, 09:47:04 »

Хипер странна тема, дори за мен самия, но обещах да питам. Та... Имам един колега, който е с доста висок процент загуба на слуха. При последното преиздаване на книжката е получил само Б категория и то доколкото разбрах само защото е бил достатъчно упорит. Има златен талон на пук на мераците на КАТ да не му дадат книжка.
« Последна редакция: Днес в 09:41:20 последно от RaTTo » Активен
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgЗа ФорумаМнения, предложения, съветиТема: Загуба на слуха! ПРОБЛЕМ!

Отиди на:  

WebMoto.bg - борса за мотори, части, аксесоари, екипировка, гуми

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 21 запитвания.