Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Великденска разходка (каране)
Страници: 1 [2]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Великденска разходка (каране)  (Прочетена 891 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
sam_g
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda VFR 800 V-tec, (ABS, 2006); Ex: Honda CB600F - Hornet '01
Публикации: 591

V-я си FR-а

« Отговор #15 -: април 10, 2018, 11:49:13 »

Поздравления колега, чудесен мото пътепис, голямо браво и за смелостта да тръгнеш през проходите по  това време на годината, но явно по- бавничко и с желание, можело. Интересен маршрут си избрал, още повече, че е по моя край. Аз съм от Ловеч, а Крушуна е едно от селата където имам роднини. Навсякъде из България има красиви кътчета, само трябва някой да ни ги покаже. А що се отнася до TaziMoto88, не съм го срещал тук из форума, неговата група са си по- скоро пистаркаджии с динамично темпо, кантарене и прочие. Надали ще можеш с настоящата машина да се движиш в пакет с тях, или ако можеш, то би било на предела на възможностите на моторчо и извън предела на твоята комфортна зона. Потърси в раздела "Мототуризъм" темата NewbieRide 2018, тук се събираме спокойни карачи с умерено темпо, където дори и 125 сс. кросово моторче, караше редом с всякакъв друг вид мотори, дори и CBR1100XX Super Blackbird, който е 170 конски сили  Very Happy
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 4945

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #16 -: април 10, 2018, 15:59:38 »

truck малко набързо си ги минал тези красоти... Тръгнал си в доста студено време сутринта,но ентусиазъма и мерака какво ли не прави Very Happy  И без куфари? Топкаса поне му сложи
Специално водопадите целите ли ги обходи? Има горе и една плитка пещера Very Happy
Вчера четох, че Зеления водопад ( Зелената скала) е затворен за посещения поради опасност от срутване. Колегата sam_g може да има по- точна информация. Надявам се да пуснат достъпа скоро, че е страшно красив.
Активен
sam_g
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda VFR 800 V-tec, (ABS, 2006); Ex: Honda CB600F - Hornet '01
Публикации: 591

V-я си FR-а

« Отговор #17 -: април 10, 2018, 16:14:47 »

Миналата година ходихме с жената до Крушунските водопади да ѝ ги покажа,че тя си е родопчанка и не е шетала из този край (нашия). За съжаление комерсиализацията е взела връх и много неща не са такива каквито ги знам отпреди 10 години. Първо маршрутът на водопадите е адски скъсен, адски! Второ, така нареченият "син вир", а и като цяло другите вирове, отдавна не са толкова сини. Това оцветяване се получава от отлагането на минерала "Бигор", който до колкото знам преди 7-8 години една компания е започнала да го добива в близост до водопадите- резултатът е, че водата си е вече вледосиня и бистра ... Иначе точно най- красивата част от водопада и пещерата са затворени за посетители, тъй като някакви чужденци са загинали наскоро в този район (но как точно, не мога да кажа). Най- тъпото е,че всички кичозни сергии , кафенета и прочие "атракциони" , както на водопадите, така и на деветашката пещера ги държат хора от Плевен, а не от селото, т.е. местните нямат поминък от този "каба туризъм". Навремето имаше поне час обиколка и изкачвания по набързо скалъпени парапети и стълби, стигаше се до големия водопад, после след него се качваме в ляво още по- нагоре и стигаме до пещерата от където също върви рекичка...а сега за 10-15 мин и си обиколил всичко , като тактично пътеката свършва  до кръчмата ... Тъпа история, тъп комерс...
Активен
truck
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: yamaha tenere
Публикации: 22

« Отговор #18 -: април 10, 2018, 19:52:30 »

Grobarq  Мисля, че всичко относно водопадите което е в сегашния вид като разглеждане минах. Стигнахме и до въпросната пещера от където тръгва водата. Освен да не съм видял някоя допълнителна табела? Тъй като времето усещах , че напредва, а много държах да  стигна до най- българския паметник, реших , че Етъра няма да посещавам и без друго вероятно работното му време щеше да свърши. Оставих си го за следващ път когато може би ще съчетая с Велико Търново когато ще има и светлинно шоу. Дано само по някъв начин да разбера и не го пропусна.Когато вече излязнох от прохода Шипка Оптимизма за намиране на място за нощуване и желанието ми се бяха изпарили. Едно заради  тъпата капачка - просто не проумявам как стана - трябва да хвърля некви пари за капачка, а относно лоста за скоростите в момента чакам един приятел да се прибере от работа, че има голямо менгеме и това да оправя.Може би ако тези случки не се бяха случили щях да отпраша  (като преди това се консултирам с нета за места за приспиване) или към Пловдив или Карлово Калофер и ако имаше спане на следващия ден хващам южна България - примерно  посока Хасково Кърджали  после може посока белово- юндола и през Струма прибиране или към Доспат Велинград и към дома. Може би.
Активен
truck
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: април 10, 2018, 20:05:39 »

sam_q    Просто исках да изчезна от тъпата София. Знаех, че ще е студено на проходите, но просто исках все някога да мина през тях.Пътя не е толкова лош, е имаше пясък не отричам, но като цяло става. Внимаваш с пясъка и завоите. Един тир видях през цялото пътуване и беше точно на прохода троян кърнаре, коли както вече писах почти нула. Всекидневно дет се вика гледам за красиви места за посещение разбира се. Мисля че времето ми стигна достатъчно да се насладя на местата които минах. И хората- просто имаше позитивизъм в тях и настроение което много ме радваше и зарежда. Ясно ми е , че не съм в класа на тазимото пък и нямам намерение да бъда. Дори и това темпо през пътуването беше маааалко завишено, но не желаех посещения от сорта разглеждане , висене на някоя пейка , сладолед и прочие просто трябваше по стегнато без тези неща.
Активен
Skywlak
Георги
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XJ 600 s Yamaha TDM 900
Публикации: 1694

бавно с усмивка :-)

Ел. поща
« Отговор #20 -: април 10, 2018, 22:13:15 »

sam_q    Просто исках да изчезна от тъпата София. Знаех, че ще е студено на проходите, но просто исках все някога да мина през тях.Пътя не е толкова лош, е имаше пясък не отричам, но като цяло става. Внимаваш с пясъка и завоите. Един тир видях през цялото пътуване и беше точно на прохода троян кърнаре, коли както вече писах почти нула. Всекидневно дет се вика гледам за красиви места за посещение разбира се. Мисля че времето ми стигна достатъчно да се насладя на местата които минах. И хората- просто имаше позитивизъм в тях и настроение което много ме радваше и зарежда. Ясно ми е , че не съм в класа на тазимото пък и нямам намерение да бъда. Дори и това темпо през пътуването беше маааалко завишено, но не желаех посещения от сорта разглеждане , висене на някоя пейка , сладолед и прочие просто трябваше по стегнато без тези неща.
Човек вижда това, което иска да види!
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 4945

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #21 -: април 10, 2018, 23:55:53 »

Миналата година ходихме с жената до Крушунските водопади да ѝ ги покажа,че тя си е родопчанка и не е шетала из този край (нашия). За съжаление комерсиализацията е взела връх и много неща не са такива каквито ги знам отпреди 10 години. Първо маршрутът на водопадите е адски скъсен, адски! Второ, така нареченият "син вир", а и като цяло другите вирове, отдавна не са толкова сини. Това оцветяване се получава от отлагането на минерала "Бигор", който до колкото знам преди 7-8 години една компания е започнала да го добива в близост до водопадите- резултатът е, че водата си е вече вледосиня и бистра ... Иначе точно най- красивата част от водопада и пещерата са затворени за посетители, тъй като някакви чужденци са загинали наскоро в този район (но как точно, не мога да кажа). Най- тъпото е,че всички кичозни сергии , кафенета и прочие "атракциони" , както на водопадите, така и на деветашката пещера ги държат хора от Плевен, а не от селото, т.е. местните нямат поминък от този "каба туризъм". Навремето имаше поне час обиколка и изкачвания по набързо скалъпени парапети и стълби, стигаше се до големия водопад, после след него се качваме в ляво още по- нагоре и стигаме до пещерата от където също върви рекичка...а сега за 10-15 мин и си обиколил всичко , като тактично пътеката свършва  до кръчмата ... Тъпа история, тъп комерс...

Такааа, сега ми се изясни защо му е стигнало времето на колегата. Иначе 3-4 часа не му мърдат. Very Happy
Ние бяхме на Крушунските водопади в началото на септември 2015г. Мисля, че ги видях в поне 90-95% от красотата им. Казаха ми, че не са достатъчно пълноводни.
Два месеца по-късно се случи тази трагедия:

https://btvnovinite.bg/bulgaria/incidenti/svlachishte-zatrupa-dvama-anglijski-turisti-kraj-krushunskite-vodopadi.html

Помня, че ги затвориха за месеци за посещения. Но не знаех, че е толкова орязан маршрута.
Имам спомен, че като ходихме към Зеления водопад имаше огромни процепи по земята
и тъй като аз се врях къде ли не по разни долчета и хълмчета, мойта мадама все беше в паника да не пропадна някъде. Но си струваше разходката до него!

Grobarq  Мисля, че всичко относно водопадите което е в сегашния вид като разглеждане минах. Стигнахме и до въпросната пещера от където тръгва водата. Освен да не съм видял някоя допълнителна табела?

Говоря за друга пещера.
Към нея се стига от тези стълбички и покрай тази табела:

Много се хилих на тези психасти, а и се чудих на дупката пещера в която са живяли
Стълбичката не се виждат на тази снимка.След нея се стига до полянка и друга плитка и широка пещера над която в скалата явно драпат разни алпинисти. И до колкото си спомням друга пътека която води към началото (входа) за водопадите.

Ако решиш да ходиш към Хасково, Кърджали, да ти пусна една муха от сега да бръмчи в главата ти Very Happy

На с. Комунига завий надясно и ще излезеш на нулата на язовир Кърджали. Ще караш 20-на км покрай тази красота:

И ще стигнеш до гр. Кърджали
Само провери от къде точно се завива и дали пътя е проходим. Знам, че съществува, но никога не съм минавал от там. И не знам в какво състояние е в момента...
Активен
truck
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #22 -: април 17, 2018, 21:50:03 »

Здравейте отново.Сигурно доста от вас са направили тази обиколка или поне част от нея. Ще ви разкажа на кратко за нея.
   София - Ябланица - Златна Панега - Румянцево - на ляво към Карлуково - Проходна пещера - обратно Зл. панега - отбивка за Роман - Мездра - отбивка към Своге - Черепишки манастир - Манастир Седемте престола - заведение Пещерата - София.
  Събота, отново времето обещава да е добро. Този път реших да се наспя и да тръгна по посочената обиколка.
 Малко сандвичи, кафе в термоса и разбира се добро настроение. Отново сме същия екип Еми, аз Иво и моторчо  Very Happy разбира се. Тръгнахме преди 10 часа посока магистрала Хемус. Този път движението си беше обичайното за този ден-слабо. Бях решил да не си давам зор с карането, но някак неусетно и бързо наближихме първата спирка за деня, а именно Пещера Проходна. Преди да се отбия за нея посетихме пещерния дом който се намира на срещуположната отбивка на пещерата точно след тази информационна къща.

и след малко бяхме там.

тук можете да хапнете да пренощувате, мисля, че трябва да попитате по телефона предварително за свободни места и разбира се да подпечатате туристическата си книжка, ако събирате печати. От вън има прекрасни гледки, но няма да слагам снимки за да ви е интересно като изненада, е поне за тези които не са ходили. От страни до дома има пътека която води до пещерата за тези на които им се ходи. Пътеката към 10 на минути след като тръгнете по нея се разклонява и другата част води към скален параклис който е реновиран и можете да запалите по свещичка да поседнете и позяпате. За мен беше доста приятно. Пътечката е силно казано малко екстремна и няма да ви липсват емоции.

отбивката. място за паркиране колкото щеш. Не забравяйте камъчето за стойката. Има риск от потъване.

Началото на пещерата. Това е пещера от открит тип. За разлика от Деветашката тук няма входна такса и няма рекичка в нея. Затова пък си капе.Не забравяйте връхна дреха- не че ще замръзнете, но може на сянка да спрете както направихме ние за да гледаме тези катерачи.

Преминахме през пещерата от единия край до другия и излезнахме да по обиколим и на слънце малко.

Моторчо е някъде там.

От

вън на поляните имаше частно парти имаха като как да кажа-атракция или забавление стрелба с лък и от това успя да се възползва Еми да постреля малко - добре, че нямаше хора наоколо мишената  Smile

Имаше и палатки. Понеже ходя за втори път до тази пещера, първия път имаше много палатки повечето на кетерачи. В този район може да отидете и до друг скален манастир по пътя се продължава- стига се до едно мостче и в дясно по него. Мисля, че имаше табели, но за по сигурно се разровете в нета. Та пътя свършваше пред една дървена порта направена на пряко на пътя на някогашна влакова линия, която разбира се е махната и по пътека която е тип тунел от дървета след 30 минути ходене - зависи от темпото в дясно се кътериш по едни стълбички до скалите и стигаш. До колкото разбрах тази порта е била отворена, та могло и по навътре с кола, но просто не си струва, по добре разходка много е приятно, пък не се знае как е с обръщането на движението. Има и едни така наречените каменни къщи. Две къщи на хубаво място наистина, но те са си съвременни построики- вили на частни лица, направени по интересен начин, нещо като къщата охлюв в София в Драгалевци.Не знам защо ги водят туристическа атракция. Сигурно има и други интересни места, но не ги знам. Единствено ме заинтригува информацията, че в този район имало и друга подобна пещера като тази. Имало Мандра в нея, но била отворена за посещения. Просто ще трябва да  се разтърся за информация.Налюбувахме се на това прекрасно място, на което винаги ще ми е приятно да се връщам хапнахме и отново с моторчо на път. Следваща спирка - Черепишки манастир.

Ето ни на манастира. Тук искам да вметна, от Златна панега хванахме отбивката за Роман. Едни дълги прави отсечки, само където пътя е лош. За мотори тип ендуро става, но пистарките -малко повече внимание. Много кръпки, дупки и неравности. Движение нулево. Минава се разбира се и през села, знаете трябва по ниска скорост. Най-гадно беше положението в Роман. Там сякаш от 44 та година не са оправяли пътищата.Много внимание на завоя след гарата посока мездра , там е ужас и за ендурото, много внимание и ако е валяло с локвите - има и дълбоки и за капак внимание и за боклуци по пътя -опасност от спукване на гуми! Когато се излезне от Роман горе долу започва да се оправя пътя силно казано. Така пътя е ясен до Черепишкия манастир.
Черепишки манастир - за мен лично нищо особено. Поредния развален от съвремието манастир. Ако няма повод както беше в случая Еми не го е посещавала, аз няма да спирам там. Има и заведение, но не знам как са цените и храната. Аз обикновено не ходя с цел посещения на заведения. Следваща спирка манастир Седемте престола.За разлика от предишния тук все още мога да го посещавам много пъти. Харесва ми и самото място на което е е добро. Може да се пренощува там, но с предварителна проверка и резервация ако се налага. Има ли сайт с телефон за връзка. Може и да се хапне. Ние сме на дежурното кафе от сутринта и на последните сандвичи. Приятно място.

снимки от многото красиви места в местността преди манастира до пътя. И една черна барета Very Happy
До манастира се стига от отбивка от главния път посока София. Две или три села след Черепишкия гледате влаковата линия да е от ляво и когато влезнете в селото където тя е до пътя пресичате прелеза и газ само на право има табела към 5-6 км може би не съм гледал километража.
Тръгваме си към София естествено по класическия път за софийските мотористи искърското дефиле. По път спираме на ресторант Пещерата. Не си падаме по ресторантите, но последния път когато минах от там го строяха, но въпреки всичко спрях там понеже има интересен малък водопад. Сега когато спряхме беше направо страховит в сравнение с предишния път. Сега е много пълноводен и буен непрекъснато спират хора да се снимат както и ние направихме. Ресторанта изглежда много приличен, но за цени и храна нищо не мога да кажа. Има и пещера към него- вход за нея все още не искат осветена добре-хареса ми, има посипка на пода няма да се каляш. Аз и Еми се позабавлявахме както малките деца и се снимахме.

Дано успеят да го запазят такова заведението. Ние не сме там зарад него и не пропускаме да се изкачим по пътеката до водопада. Малко по нагоре води до нещо като пещера където има масичка и пеики за отмора с хубава гледка отново.

Моторчо долу- едва се вижда.

По пътеката се стига до кръста които ако се погледне на горе от беседката се вижда, но около час и нещо се ходело ни казаха хората които видяхме, че се връщат от там. Някъде там горе предполагам е и пещера Темната дупка, ходил съм и до нея, но как и от къде съм стигнал не помня. И след тази почивка тръгнахме към София вече без спирки. Просто и времето си напредваше. В София беше мокро когато влезнахме- беше валяло и беше мрачно. Интересно никъде не ни валя по пътя. Километри изминати за деня към 306 км. Повечето от форума сте минавали поне частично по този маршрут.Надявам се да е идея за други които все още не са минавали по този маршрут,разбира се винаги може да се промени и съчетае с други забележителности.
Активен
доц.Кожухаров
Мотоциклета е като бирата ! Консумирайте с удоволствие и мярка !
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: VN1600 Nomad - Скитника
Публикации: 425

Safe drive - Long ride ! VBA Member#03630

« Отговор #23 -: април 18, 2018, 14:56:57 »

Много добре сте се разходили и този път.  Mad
А Проходната пещера определено ще я посетим, благодаря за информацията  Mad
Активен
Страници: 1 [2]   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Великденска разходка (каране)

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.379 секунди с 21 запитвания.