Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Двудневен балкански трип
Страници: [1] 2   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Двудневен балкански трип  (Прочетена 2406 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: KAWASAKI ZR7-S
Публикации: 453

Ел. поща
« -: октомври 18, 2013, 09:03:10 »

Здравейте. Успях да си освобдя 21 и 22 този месец. Идните понеделник и вторник. И тъй като много се радвам на пътеписите на forry, реших и аз да се пробвам да направя едно по-сериозно(за мен) пътешествие. Той любезно ми съдейства и предложи следния маршрут.
Понеделник: http://goo.gl/maps/VDByF
Вторник: http://goo.gl/maps/QGZZD
 Картите съм разделил на две. Спането го планувам в Охрид. Естесвено, ако преценя, че времето няма да ми стигне, има много начини, по които маршрутите могат да се скъсят времево. Втората карта търпи много корекции. Може да се влезе отново в Македония и от там в България. Може да не се кара по магистралата. Всичко зависи от това, колко ще ми изтръпнал гъза от предния ден.
  Та мисълта мие, ако има някой желаещ, който е свободен понеделник и вторник и му се кара по цял ден, нека пише едно съобщение или звънне един телефон (0886 73 73 74) Smile
« Последна редакция: октомври 18, 2013, 09:04:57 последно от HristoLichev » Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #1 -: октомври 23, 2013, 10:08:48 »

Е, два дни здраво си попътувах - http://goo.gl/maps/aB64m Втория ден си съкратих карането в Гърция и от Флорина отбих към Битоля. Тия дни ще кача малко снимки и ще споделя впечатления.
Активен
the heavy
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XTZ 750 Super Tenere'92
Публикации: 414

« Отговор #2 -: октомври 23, 2013, 18:33:52 »

Чакаме снимките  Mad
Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #3 -: ноември 05, 2013, 11:09:32 »

Такаааа. Неделя вечерта, докато си приготвях багажа, не намерих ключа за мотора. Нищо, имах резервен, а и сигурно го бях забравил на таблото. И друг път се беше случвало. Обаче през нощта сънувах, че мотора не иска да запали, само шалтерчето щрака...няма ток. Сутринта леко притеснен, защото колкото пъти бях сънувал проблеми с моторетката, толкова пъти бях закъсвал, се отправих към гаража и... Ми хубаво си бях забравил ключа на таблото, ами поне да бях изключил от контакт. Естествено ток нямаше никакъв. Обадих се на жена ми, която беше така добра да дойде, да ми даде ток от колата и да ми каже: Спокойно, всичко ще е наред. Smile
  Тук е мястото да вметна как пътувах. Туристически обувки с вълнени чорапи и обикновени чорапи - на краката не ми е било студено нито за миг. Джинси, върху тях скиорски панталон-гащеризон върху тях наколенки. И двата дни към края на плануваното за деня имах леко неопределено изтръпване в едното коляно. Така и не разбрах дали е от вятъра или от многото време прекарано в едно положение. След това термо бельо, тениска и дебело вълнено поло - яката му ми беше много от полза, текстилно мото яке с подлата и колан за кръста. Студено ми беше единствено около Трън - температура в 10:00 - 4 градуса. Горещо не ми е ставало, преди обед свалях единствено шала. Очаквах, че в топлите следобедни часове ще ми е горещо така навлечен, но не. Междудругото в Охрид в 7:00 сутринта тяхно време беше 8 градуса.
  Добре екипиран и с известно закъснение се отправих към КПП Стрезимировци. София-Божурище-Брезинк-Трън-Власинско езеро поне за мен е много приятен път за каране. В Трън спрях да заредя. Бях си взел и мултицета с мен, та направих едно контролно замерване - всичко беше ток и жица Smile  На КПП-то всичко беше нормално. От сръбска страна не ме питаха колко струва мотора и дали могат да го купят. Обаче сръбския митричар го мързеше да вдигне бариерата и ми вика мини отдолу. А аз го гледам, неразбиращ, какво ми говори, и изобщо не мога да си помисля, че е възможно да иска от мен подобно нещо. Та бариерата не е достатъчно висока дори само моторът да мине отдолу. Но както и да е. Не си падам много по снимането и снимам и снимки нянам много. Първите са от пътя преди Власинското езеро и малко след него.
Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #4 -: ноември 05, 2013, 11:10:41 »

Това време на годината е изключително гот за пътуване. Цветовете са чудесни, времето все още не е много студено и всичко е някак по-спокойно.

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #5 -: ноември 05, 2013, 11:12:14 »

Пътищата, по които пътувах, в голямата си чааст не са от особено натоварените, а и пътувах понеделник и вторник и движение почти нямаше. Изключвам Владичин хан - Буяновец (там сърбите строят много здраво магистрала), магистралните отсечки в Македония и Благоевград - София. Фори ми беше споменал, че пътя от разклона за Търговище до Манастира Прохр Пчински не е много хубав, но по моите стандарти си е бомба. Като в примерно последните 5 км преди манастира е малко по-неравно и имаше малко пясък и камъчета по пътя. Там се минава през Козяк планина и е много красиво. Ето няколко снимки:

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #6 -: ноември 05, 2013, 11:13:16 »

На снимките се вижда колко е лош пътят. Междудругото и двата дни времето беше ясно, без никакви облаци, но в планините, през които минавах всичко беше потънало в нещо като мараня в далечината. И на снимките не става ясно колко по-дълбока е гледката в действителност.

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #7 -: ноември 05, 2013, 11:14:00 »

На последните сники в се вижда манастира. Не спрях да разгледам. Непосредствено след него е КПП-то между Сърбия и Македния. Ааа, сега се сещам за следното. Поради някаква причина на поне половината къщи, покрай които минавах в Сърбия, около входните им врати бяха направени арки от цветя. За съжаление така и не ги снимах, предполагам, че са имали някакъв празник. Та на КПП-то отново никакви проблеми. От македонска страна единия митничар разправяше как имал кавазаки ззр, пипнатно, със карбуратори кобра. С 300 го карал, но му било много неудобно, поостарял и почнали да го болят ставите, та затова го продал. От там до Куманово пътят подрусва и някак отново е по по нашенски. От Куманово до Гостивар е магистрала. В Македония магистралите са платени. Таксите не са големи, но се натрупват. Общо ми се събират 10 до 15 лв за патарините. Не съм много сигурен. Та от Куманово до Гостивар нищо интересно освен това, че ме спряха на околовръстното на Скопие. Почвам аз да се разопаковам, разговарям с полицая. Това, онова, от къде съм, къде отивам и по едно време той ми вика. Аааа, не не си вади документите, няма нужда, айде и лек път. На следващитя ден ме спряха гранични полицаи малко преди КПП-то с Албания и се повтори същото. Чудя се тук нашите дали са толкова учтиви с чужденците. След Гостивар започва изкачване. Пътят е широк, имаше сериозно джижение и май на места, ако ли не и през цялото време, не помня вече е трилентов. По някое време има отбивка за Маврово, а пътят продължава да се изкачва. Това в далечината е Гостивар. А следващите снимки са от Мавровското езеро. Хубаво е.

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #8 -: ноември 05, 2013, 11:14:44 »

Пътят през Маврово е изключително красив. Не пътят де, а това около него. Сега малко ме е яд, че не снимах. Това е един от пътищата от това пътува, който искам да мина отново. Пътят върви покрай планинска река, на много места има беседки, на много места красиви скали. Красота. Това са малко снимки около края на Маврово (този който се намира до Дебар)

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #9 -: ноември 05, 2013, 11:15:40 »

След Маврово снимки имам чак от Охрид. Бях поизостанал малко от графика Smile и не ми се спираше много много за снимане, а имаше какво.

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #10 -: ноември 05, 2013, 11:16:19 »

На това място има един огромен контраст. Малко след като се мине под арката за изход от природен парк Маврово започва една мощна индустрия. Предполагам всичко това е свързано с прииждането на реката на пролет и вливането и в Дебърското езеро. Но пътят става прилично лош и прашен имаше някаква сериозна изкопна работа около коритото на реката. Самият град поне на мен ми изглеждаше осезаемо албанизиран. На много места около границата с Албания единият от двата реда на пътните табели беше задраскан със спрей. Мисля си, че са задраскали надписа на кирилица, но не съм много сигурен в това. От Дебър посока Охрид пътят е чистак бърсак нов. Завой след завой ногоре покрай езерото, а след това спускане. Много яко. Тук е мястото да вметна, че лоши пътни участъци по този маршрут почти липсват. Да не кажа, че няма изобщо. И в Сърбия и в Македония пътищата са добри. Доста добри. В Македония на много места имаше работници, които разчистваха храстите около пътя или вършеха нещо друго.  Преди струга отново става равно и изведнъж супер заселено. Поне за мен това е доста неприятно. Покрай пътя има всевъзможни магазинчета, повечето за струйтелни материали. По някакъв начин ми напомняше на нашето черноморие около големите курорти. В Охрид квартирата ме намери сама. В момента, в който спрях на центра, се появи човек със скутер, който ми предложи квартира. Имало гараж и било наблизо - така и беше. Платих 15 евро за стаята, но без пазарлък. Предполагам понеделник вечер в 18:00 щеше да я даде и за 10. За сега толкова. Тия дни продължение.

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #11 -: ноември 05, 2013, 11:17:08 »

Малко снимки от Охрид

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #12 -: ноември 05, 2013, 11:19:39 »

Още няколко:

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #13 -: ноември 05, 2013, 11:21:00 »

Това, което ми направи впечатление в Охрид, а преди това ми беше направило впечатление и в Скопие при една командировка, е колко ясно и отчливо свършва мадонско населената част на централната улица( в Скопие на стария град) и започва албано населена част. От едната страна има традиционни сувенири, цървули, грънци, картички, стари занаяти, а от другата има златарски магазини, кебап, момчета, които разнасят чай и магазини за дрехи. Може и да съм си самовъобразил колко е осезателно това, та ми инетересно, някой който е бил в Македония дали е забелязъл нещо подобмо.
   На следващата сутрин станах рано. Времето отново беше хубаво - 8 градуса и никакви облаци. Събрах багажа и потеглих към прохода през планина Галичица. Все още не бях решил дали като стигна до Преспанското езеро да завия надясно посока Албания, или да завия налява към Битоля, да пообиколя Макето и да се прибирам. Да си призная, леко се притеснявах за албанската част. Карам мотор от 2 години и технически(мототехнически) не съм особено грамотен, да не кажа хич.  Та леко се притеснявах и бях решил като стигна разклона да взема решение и да не го мисля много много. Пътят от Охрид покрай езерото до разклона за манастира Свети Наум е мега як. Ама мега як. Хубав асфалт, приятни завои и (не знам как се казва, може би си има дума за това) едни леки спускания и изкачвание преди и по време на завоите - като от писта Smile

Активен
HristoLichev
ниво 4
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #14 -: ноември 05, 2013, 11:22:07 »

Хубава планина, красиви гледки. Пътят през Преспанското езеро беше леко поразбит и подрусващ. Та спускайки се, завой след завой, изведнъж се появи разклонът. Наляво или надясно. Ми майната му, кой знае кога пак щях да мръдна към този район. Завих надясно.

Активен
Страници: [1] 2   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Двудневен балкански трип

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.432 секунди с 21 запитвания.