Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Европейски цени за винетки и магистрали
Страници: 1 2 [3] 4   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Европейски цени за винетки и магистрали  (Прочетена 25323 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda Varadero XL 1000 VA '10
Публикации: 2440

28456401
« Отговор #30 -: септември 12, 2015, 23:37:49 »

Не, ще се плаща то е ясно. Проблема е с тоя глупав стикер, при условие, че ти чете номера за какво и този стикер, ама няма да го лепя никъде, жената го вдига отзад като наближим и това е хаха да не съм се побъркал и стикери да лепя по слюдата Smile. То май е с някакъв магнитен чип или кой знае как го разчита, ако не ще си го лепна на каската хаха на челото ще им се не види Smile.
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: 50сс, 150сс, 175сс, 250сс, 350сс, 750сс, 850сс и сега BMW R 1100 GS
Публикации: 1232

Директор на ветрови превал.

Ел. поща
« Отговор #31 -: септември 13, 2015, 09:00:22 »

Ами то е мислено за коли, а не за мотори... От там идват проблемите. Айде, който има прозрачен щит отпред си го лепи отвътре, (защото това е измислено да се лепи отвътре на стъклото), ами който няма изобщо щит? Или пък, както е моят щит, черен, пластмасов и почти непрозрачен?! На каската отгоре не става да го залепиш тоя стикер. Ще трябва да си го залепиш отвътре на визьора и тогава това ще ти пречи да гледаш. Ще трябва да го прибереш в джоб и да го показваш, за да го прочетат камерите, та да светене зеленото...
Ако имаш на ръкава на якето си джоб с прозрачен капак за някаква карта е идеалното място за този стикер, но такива джобове имат предимно скиорските якета за лифткартата.  Very Happy
И накрая, както и да ги изчисляваш парите за тези магистрали винаги ще ти останат излишни пари в стикера, или с малко няма да стигнат някъде... Изобщо не е помислено за мотори и за пътешественици.  Surprised
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #32 -: септември 13, 2015, 20:19:16 »

Никъде няма да го лепя, но си мисля, че стикера не го четата камерите защото е много малък, по скоро има код магнитен и нещо го прочита като наближиш, подобно на имобилайзера в ключа, ама като трябва ще спра долу и ще го извадя да го покажа белким светне зелено, ама като нямаш стикер, така ли иначе камерите ще прочетат номера и ще си прихванат пари.
Голям талон нали не трябва да нося за там, че само това ми остана ?
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #33 -: септември 14, 2015, 08:26:39 »

Турците никога не са искали голям талон. Малкият талон и зелената карта за мотора, а за теб международният паспорт.
Камерата мисля, че чете бар кодът на стикера, а не номера на МПС-то. Номера мисля, че ти чете, ако няма бариера и минеш на червено. Very Happy
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #34 -: септември 14, 2015, 08:37:31 »

Значи с документите е както преди, няма изменение.
За камерата, според мене чете ако минеш и се пуснат сирените и светне жълто, а може и по принцип да си чете. В рено форума някой беше написал, че така минал първо пуска сирените и светва жълто, след което си купил стикер и карта и на следващ пост вече където показва колко са ти взели си отчело, и не разбрах в кой момент прегледал колко му остават пари и се оказало, че и там дето е минал и са му прочели номера са си взели от купената вече карта, тоест системата все пак чете номера и след това ти начислява сумите на съответните толове според рег. номера. От тука си мисля, че и без стикер дори да ми светне жълто, после ще си вземе парите и няма да ми седи като неплатено, ама ще вадим стикера на тола и ако трябва го показвам директно на камерата. Иначе на Турския сайт имаше нещо за коли с метализирани стъкла каквото и да значи и си има отделна инструкция как да се поставя стикера, та за това си мислех, че е някакъв радио код който чете, но може и да греша. То с гугъл преводача трудно мога да разбера какво пише, но определено ако има метал в стъклото е проблем, даже са изброени моделите коли с такива стъкла и какво се прави при тях.
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #35 -: септември 14, 2015, 08:49:17 »

Да някакъв радиокод май, че е. Освен това се сетих, че може, ако сте два мотора само единият да купи стикер и да минавате заедно. Наши познати го правиха този номер без проблеми. Very Happy
Ще питам в друг форум как точно стоят работите на някой може да му е по-ясно и да обясни. Very Happy
« Последна редакция: септември 14, 2015, 08:52:37 последно от Vladi4 » Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #36 -: септември 14, 2015, 11:40:33 »

Ок, супер. Ако има някакво по конкретно инфо за моторите може да споделиш, иначе ми се изясни системата каква е, но ако си с кола. На турския сайт за мотори грам никаква информация, пък не е като да не карат.
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #37 -: септември 14, 2015, 16:22:31 »

Единственото инфо, което намерих за моторите е, че трябва да лепят стикера на съклото си отвътре.  Smile Пише изрично, че камерите трябва да имат пряка видимост към стикера. Има забележка, че ако стъклото е тъмно (точно като моето, което си е една черна пластмаса) то тогава стикера трябва да се залепи на нещо прозрачно и да се сложи ОТВЪН, отпред на щита, но да се вземат мерки, за да се предпази от атмосферните условия. Дават и схема на залепен стикер отвътре в горната част на стъклото на шлема, което мен пак не ме устройва, защото аз карам с ендуро шлем с козирка и така стикера пак няма да се вижда от камерата. Very Happy
Не знам какво чете стикера HGS, но бариерите са ги махнали. Сфетофарът обаче трябва да свети зелено, когато минаваш и от страни има електронно табло на което се изписва сумата, която ще приспаднат от стикера ти за това преминаване. Ако минеш на червено свирят сирени и камери те снимат отзад. После те вкарват в системата като нарушител. До 7 дни, няма никаква санкция, и ако до тогава си вземеш стикер системата просто приспада таксите, които дължиш и те отписва като нарушител. Чак след 7 дни, ако не платиш вече ти слагат глоба която е равна на 11 кратна сума на сумата която дължиш. Това от своя страна означва, че не е задължително още на първата магистрала и на първото място за плащане да имаш стикер. Можеш да си го купиш след няколко дни (до 7 дни) от друго място, като в момента на регистрирането на стикера ти с твоят номер, системата автоматично ще приспадне от него таксите, които дължиш без лихви и наказания. Най-ниската цена за стикера е 35 лири, като 5 лири струва самият стикер и 30 лири са за такси. Стикерът може да се допълва с още пари с вторият отрязък, който си е у теб и съдържа данните ти.
« Последна редакция: септември 14, 2015, 16:24:37 последно от Vladi4 » Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #38 -: септември 15, 2015, 08:44:53 »

Ако трябва ще спирам и ще показвам ръчно стикера, нищо няма да лепя за две минавания Smile. Виж какво ми е писал един в рено форума:

"Не зная законово как е , но в четвъртък вкарвах пари в стикера си. Пред мен беше моторист и показа каската си с лепнат стикера челно над стъклото. За гости като нас вероятно може да се лепне на 1 мм дебело фолио и към каската с двойно лепещо примерно, после се сваля и съхранява някъде, когато си по другите държави. Няма как да се ползва стикер от една машина на друга , защото освен него четат и номерата на МПС и сравняват. Преди време ме спряха , защото при въвеждането на данните момчето ми сбъркало номера и където минех все пискаше.Вероятно може и в ръка да го показваш при преминаване. Въпросът е системата да го види."

Това на каската ми се вижда много тъпо, като се набият няколко мухи и айде довиждане Smile.
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #39 -: септември 23, 2015, 09:42:13 »

Малко актуална информация за Турската магистрала. Направих точно както пишеше по форумите, минах на Одрин без да спирам и светна жълто, след което на влизане в Истанбул се отбих на разширението преди тола и влезнах в двуетажната бяла сграда в която има офис на пощите. Преди мен точно влезе един турски моторист да си купува стикер и карта. Дадоха му и двете, мене ме разпита момчето подробно, като знаеше по някоя Българска дума, пита ме имам ли стъкло на мотора, аз имах но му казах не, защото не искам да лепя нищо по него. Даде ми фактура и стикер, попитах го карта няма ли да ми даде, каза не само стикер. След това го питах какво да правя с този стикер, каза да си го прибирам в джоба, попитах как ще го отчете на тола, каза ми слагай в джоба, снимат ти номера и после си взимат парите няма проблеми. Съгласих се, то така ли иначе на този тол е страхотна лудница и нямаше как да спирам да вадя стикери и т.н. На връщане обаче на Одрин понеже нямаше никой спрях и спътника ми на задната седалка държеше отстрани стикера при което при преминаване светна зелено и изписа 7,25 лири, че ни е таксувало. Интересното е, че на този Одринския тол на връщане има бариери и не знам дали би се вдигнала ако нямаш стикер, бяха си спуснати бариерите. Като ми остане време ще се опитам да си направя регистрация на турския сайт да видя колко пари ми е взело и дали ми е отчело нелегалните преминавания. Камери на толовете видях само отпред да снимат, но кой знае дали нямаше и отзад, нямах време да се оглеждам подробно. Стикера от едната страна има бар код с номер, от другата няма, ако се залепи от вътре на стъклото се получава така, че страната без баркод сочи напред, тоест камера не чете баркода, ние го показахме с баркода на пред като преминавахме. По скоро този стикер е с някаква магнитна лента и се чете от някакво устройство различно от камера, но не го прочита ако е затъкнато в джоба, трябва да е на видно място. Иначе си платих 35 лири и във фактурата си пише 5 за стикера и 30 зарядка за бъдеща употреба. За сега на Турския сайт не ми излиза да имам нарушение с моя номер Smile.
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #40 -: септември 23, 2015, 11:15:00 »

Искаш да кажеш, че през цялото време ти е стоял стикера в джоба и само най-накрая си го показал след Одрин към България, за да ти вдигне бариерата? И всичко е отчетено. Така ли?
Гледах на Митьо Питона и на Павлин филма за обиколкта им из Азия. Павлин в Турция си беше залепил стикера ОТВЪТРЕ на прозрачен щит, точно, както се лепи на колите, но на Митака щита му беше тъмен и той беше залепил стикера ОТВЪН отпред на щита. Питах го как го е обърнал стикера, дали е имал проблеми и дали и от двете страни на стикера има лепило за такова упражнение, а той каза, че изобщо не е обърнал внимание на такива детайли, но проблеми нямало. Very Happy 
Активен
Zepp44
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda Xl650v, Иж Юпитер-3, Зид, Honda takt
Публикации: 49

« Отговор #41 -: септември 23, 2015, 13:32:03 »

И да нямаш пари в тоя стикер тя бариерата пак се вдига и когато отидеш да слагаш пари следващия път то си ги взима ако ще и да си минал миналата година. Доста колеги (автобуси, камиони) карат без изобщо да зареждат тея стикери и са ми казвали,че никой не им е правил проблем ама знам ли...аз веднъж годишно слагам по някоя друга лира.
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #42 -: септември 23, 2015, 14:21:40 »

Да, аз за това описах подробно, стикера е различен от двете страни и има лепило само от едната. Не е нужно да се лепи никъде, както ми каза и момчето дето ми го продаде, просто като светне жълто, и ти снима номера само си прибира парите в последствие и всичко е наред. Проверих си на турския сайт, нямам за момента на моя номер неплатено нищо, то проверката е елементарно лесна на сайта. Идеята е, че като го лепнеш на стъклото, това което се вижда от вън е само един надпис KGS, от вътре обаче се вижда баркода и номера на стикера, тоест като си в колата да си прочетеш номера ако не си носиш картата за зареждане, която съдържа същата информация, едни баркод с номера. На мотора или каската ако го лепнеш от вън, баркода ще се падне на вънка, камерите нямам как да прочетат такъв дребен баркод, което си мислех и от самото начало. Явно вътре в дебелия стикер има някакъв магнитен носител от който четат. В джоба обаче и на метализирани стъкла както пише на сайта им, не става, трябва да е на видно място което не екранира. Карта не ми даде защото му казах, че няма къде да го лепя и просто следващия път отивам със стикера и сканират баркода и ми до зареждат пари. Ако си го залепил вече, няма как да го отлепиш и да отидеш да ти сканират баркода, за това ти дават карта с баркода. Проста е системата, ама жалко, че няма обяснение на друг език освен Турски. Аз мисля да си направя регистрация даже и там да гледам колко пари ми остават в картата.

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/

Това им е сайта, горе на лупичката можеш да си провериш регистрационния номер дължи ли нещо, пък на катинарчето може да си регистрираш стикера и да гледаш къде и за колко пари си минавал.

От тука е инфото: http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=72042.msg1583483#msg1583483
« Последна редакция: март 28, 2018, 10:36:03 последно от Tonyco » Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

28456401
« Отговор #43 -: септември 24, 2015, 09:55:06 »

Направих си регистрация на сайта, като най- отгоре се пише не номера на стикера, а номера на задграничния паспорт с който си регистрирал стикера. Даваш мейл и парола и ти праща писмо за потвърждение на регистрацията, след което се вижда регистрационния номер и номера на стикера без първите две цифри и съответно транзакциите от къде си минал за колко и така. Проверяваш си за наказателни преминавания, в моя случай нямам. Интересното тук е, че отново се потвърждава това, че камерите снимат само отпред и на мотора задния номер не са го хванали никъде, за това имам само едно преминаване от Махмутбей, което е тола на края на Истанбул до Одрин където показах стикера. На края на Истанбул ми светна жълто и не съм показвал стикер, та не знам как е разбрало какъв участък съм минал, защото можеше и някъде от другаде да съм се включил, не от Истанбул, освен това да е като наказателно, от там е най- далечното и ти го начислява него. Другото е, че ясно видях на таблото в Одрин, светна 7,25 лири, пък в системата ми е взело само 1,75 лири за това разстояние и баланса ми е 28,25 лири. Явно ако си с мотор можеш да минеш между капките и без стикер, но ако има от онези белите коли със сините ленти след тола, ще те спрат и като нямаш стикер ходи се обяснявай какъв си на къде си Smile, да можеш да кажеш, че ей сега влизаш и не си си купил, но ми се вижда разправия. От друга гледна точка, може да си държиш стикера в джоба и да си караш из цяла Турция, като не ти отчита нищо, ако те спрат си си редовен, защото имаш стикер с пари в него, това, че камерите не ти отчитат номера е друго вече. Реално с мотор за 35 лири може да си караш колкото искаш, ако ти седи стикера в джоба, така излиза.

Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #44 -: септември 24, 2015, 16:16:22 »

Тони благодаря за ценната информация! В същност един мой приятел, който това лято мина два пъти през цяла Турция с мотор ми каза, че никъде нищо не е плащал и никакви стикери не е купувал, и въпреки това не е имал никакви проблеми. Но той си е малко ексремист. Very Happy Други мои приятели съвсем прилежно са си залепили стикерите по моторите и даже са си допълвали картите с допълнителни суми, след като 30-те лири се изчерпали. Но тази схема със стикера в джоба е разкошна! Very Happy
Активен
Страници: 1 2 [3] 4   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: Европейски цени за винетки и магистрали

Отиди на:  

WebMoto.bg - борса за мотори, части, аксесоари, екипировка, гуми

Страницата е създадена за 0.078 секунди с 21 запитвания.