Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

Страници: [1] 2 3   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Memento mori...  (Прочетена 26854 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Red Raven
Почетен член
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: 2012 Kawasaki Z1000
Публикации: 154

53473802
« -: февруари 15, 2007, 19:16:03 »

Работех по мотора си снощи. Сменях си веригата и спирачните апарати. Подготвях го за новият сезон, които за някои от нас започва след по-малко от месец. Един нов сезон изпълнен нови преживявания, нови предизвикателства, запознанства…с усмивки и със сълзи…с живот и колкото и да не ми се иска…със смърт. Мотосезоните, както и човешкият живот следват един неизбежен и брутален принцип – едни умират, други се раждат. Не…това не е черногледство, нито злокобно предрекание. Колкото и да е жалко, това е съвсем реален факт, които повечето мотоциклетисти предпочитат да посрещнат по метода на щрауса – с глава заровена в земята. Игнорирането на един проблем не го решава, нито го поставя в стасис. И свидетелство за това са избухващите в началото на всеки сезон ежедневни теми в “Черна хроника”.

“Е да, ама случва се! Е да, ама защо така говориш? Е да, ама аз карам от седемгодишен и знам какво правя! Е да, ама аз съм състезател! Мен пък Бог ме пази! Не ми ги говори на мене тя, а на олигофрените с БМВ-тата, които се изживяват като състезатели и си избиват комплексите!”...Звучи ли познато?

Ако някои от горните отговори звучи поне малко логично, тогава стани, хвани се за ухото и се заведи пред мотора си. Ако правиш физиономии, превърташ очи и мърмориш в процеса на това, си плесни един здрав шамар за да се събудиш и отрезвиш. Погледни мотора, после се погледни в огледалото и запомни фразата “Мементо мори!”. Помни, че си смъртен… Никога не забравяй, че си смъртен… Не си безгрешен, независимо от опита си…независимо от знанията си…независимо от физическата, теоретичната или техническата ти подготовка. Мементо мори! Сега е момента да мислиш и да осъзнаеш това, защото сега е сега, а после-то може да го няма. Сега е момента да помислиш и да решиш дали ще караш мотор този сезон. Сигурен ли си в себе си и това което можеш, така че да не си заплаха първо за тези около теб и после за самият себе си? Не бъркай самоувереността с трезвата решителност, защото първото причинява нещастие, докато второто спасява живот. Готов ли си да караш според собствените си възможности, а не според “ауспусите” на другите? Готов ли си да компенсираш за грешките на другите, защото за мотоциклетиста дори и чуждите грешки лесно се превръщат в лични? Мотора ти готов ли е за новия сезон? Измиването му и смяната на масло не са достатъчни…Провери ли спирачките? Спирачната течност? Съединителят? Смазал ли си жилата? Изчисти ли веригата? Смазал ли си я? Какво е състоянието на зъбчатките? На окачването?

“Е да, ама остави ме намира! Мотора е нов! Е кво да ги гледам, нали зел сезон изкарах с тях без проблеми! За какво ми е динамометричен ключ? Стегаш до дупка и връщаш половин оборот! Съединяваш веригата с чука и не ти требват специални инструменти! Ние едно време колко сме карали така, никога не е имало проблеми!”… Звучи ли убедително?

Мементо мори! Помни, че си смъртен! Би ли доверил живота си на случайният чужд съвет, или би предпочел да намериш сам отговора на въпросите си? Информацията за мотоциклетната поддръжка в днешни дни е достъпна за всеки човек, който има желанието и целенасочеността да търси. Търси, обогатявай се постоянно и шансът ти да оцелееш, както в началото на сезона, така и по принцип, прогресивно ще се повишава. Разбира се, това е избор. Отдай се на мързела и самовнушението, че знаеш достатъчно, забрави “Мементо мори” и това пред което си предпочел да си заровиш главата в земята, ще те ритне отзад…без да прави сметка дали се намираш на поляната, на улицата или пред прясно изкопаната яма с каменния кръст...

Мементо мори е трезвата мисъл взела връх над примитивното. Мементо мори…ще се погрижа за мотора си сега, за да се грижи той за мен в новия сезон. Мементо мори…аз помня загиналите... С Мементо мори, аз избирам живота пред смъртта.

Corvus Rutilus egressus…
Активен
Vsemogushtia
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 82

Ел. поща
« Отговор #1 -: февруари 15, 2007, 19:52:50 »

Господ пази само лудите, та така че си карай по-спокойно докато станеш от тях
Активен
Dimiter
ниво 4
Неактивен Неактивен

Публикации: 268

283
Ел. поща
« Отговор #2 -: февруари 15, 2007, 20:39:34 »

Една стойностна тема(дай Боже повече такива),която с удоволствие прочетох Mad ,и надявам се ще извлека поука.
Активен
Andy
Cafe Racer
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda NSS250 Jazz Gilera 125 CX
Публикации: 1456

Memento Mori!

WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: февруари 15, 2007, 20:59:41 »

А ако не сте съгласни с горенаписаното или искате да проверите дали мотоциклетът ви може да вдигне 300 на главната улица, или преди поредният суперстънт, можете да се обърнете към нас, останалите и силно да извикате: Ave, moriturus te salutat! Тези, които ще умрат, те поздравяват!
Активен
scarflex
Дойде ми една мисъл в главата, но като видя, че няма никой, си отиде.
жис
ниво 5
Неактивен Неактивен

Публикации: 1262

Не бърза за никъде!

402318254
« Отговор #4 -: февруари 15, 2007, 22:40:13 »

Мементо мори(това си го мисля от няколко дена).Това ми става кредото докато карам.
Активен
lolo2024
ниво 3
Неактивен Неактивен

Публикации: 149

« Отговор #5 -: февруари 15, 2007, 22:44:47 »

Бахтало василий..........
Активен
vgandev
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: Ducati Monster 900
Публикации: 90

409212249
« Отговор #6 -: февруари 16, 2007, 01:44:11 »

Евала,Red Raven! rulez1 rulez1 rulez1
Винаги има нужда от една такава тема за отрезвяване от замъглението!
 rulez1 rulez1
« Последна редакция: февруари 16, 2007, 01:47:28 последно от vgandev » Активен
LoadingMaster
Joro
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: yamaha 1.9 stratoliner
Публикации: 174

"Всичко, което не е до Морето, е провинция"

« Отговор #7 -: февруари 16, 2007, 09:38:18 »

Добре е човек от време на време да слезе на земята.Добре е когато това става с прочитането на една тема,а не при срещата с асфалта.
Активен
greu eagle
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: REVERE
Публикации: 72

Обичам Родината, мразя Държавата!

Ел. поща
« Отговор #8 -: февруари 16, 2007, 10:21:23 »

Mad Embarassed Mad Red Raven rulez1 rulez1 rulez1
Само си мисля за сезона - що чак след месец, бе?!
« Последна редакция: февруари 16, 2007, 13:43:36 последно от greu eagle » Активен
ivan_honda
Почетен член
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: SUZUKI GSX-R 1000 K8
Публикации: 6024

« Отговор #9 -: февруари 16, 2007, 11:43:25 »

Хубава тема, с наближаването на сезона и аз започнах да си припомням случки от предишния и да ме треска лееееко шубе. Страх във здравословни дози, един вид.

Мотора съм го оставил в ръцете на професионалистите, каквото преценят - да правят и да сменят. Аз от ремонти не разбирам.

Ред Рейвън - респект, този път макар и елитарен както винаги, постът ти е и разбираем.
Активен
Neuromancer
ниво 3
Неактивен Неактивен

Публикации: 111

86305040
Ел. поща
« Отговор #10 -: февруари 16, 2007, 15:59:46 »

memento vivere
Активен
Andji
Honda Rules...
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Hornet 600, Kawasaki ZZR 600
Публикации: 653

viva la diva

« Отговор #11 -: февруари 16, 2007, 16:13:09 »

Дааам....Постовете на Red Raven винаги са ме карали дълбоко да се замисля за това колко е малка границата между живота и смъртта и особено при нас мотористите....
Като се върна назад във врето и се сетя за това колко много хора си отидоха завинаги от този свят и настръхвам, но......когато се кача на мотора гледам да не мисля за такива неща, а да се наслаждавам на усещането от карането.....
Хубаво е това, което си написал Red Raven и наистина ме накара да се замисля за някои неща, но след няколко дена, когато темата вече не е сред 10-те най-актуални и особено, когато започне новия сезон, който всеки чака с такова нетърпение....Едва ли някой ще се сети, че някога е имало написано нещо толкова поучително........

Активен
Stuman
Red Brigades
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Triumph Sprint ST 1050
Публикации: 1697

349375756 spawn4@abv.bg
« Отговор #12 -: февруари 16, 2007, 20:07:53 »

Доста ме накара де се замисля  Confused...много хубава тема!  Embarassed

rulez1 Red Raben  rulez1
Някои хорица обаче имаме проблемки със паричките...

Пич...кой ги няма тук в Булгаристан?  Surprised ...но това е друга тема...
Активен
julian
ниво 4
Неактивен Неактивен

Публикации: 280

GSX-R 1127 SACS

« Отговор #13 -: февруари 16, 2007, 23:32:07 »

Евала, пич, отдава ти се писането. Дано повече хора прочетат поста ти.......
Активен
nicki motor
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: MZ 150 TS : Kawasaki GPZ 750 : Kawasaki ZX6R - всичките чевени ;-)
Публикации: 94

When you were born, you cried and the world rejoic

« Отговор #14 -: февруари 17, 2007, 16:47:07 »

Red Raven!Дано,някой ден да мога да стистна ръката ти!!!!! Искенно се надявам това тук да го видят много момчета и момичета с мАтори!                                 Поздрави!
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратМото енциклопедия (Модератор: Terziev)Тема: Memento mori...

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.141 секунди с 20 запитвания.