Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: италия
Страници: [1] 2 3 4   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: италия  (Прочетена 4675 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 3856

Ел. поща
« -: октомври 05, 2017, 00:36:24 »

пускам темата относно перипетите на един наш колега в Италия.
идеята ми е да напиша по-странните и важни неща дето трябва да знаеш,не да се ядосваме като стигнем там.

ако модераторите решат могат да я прекръстят или направят под раздел с такива теми за всички държави дето сме посещавали,мисля че никак няма да е излишно,а и ще е интересно четиво,най-малкото.
моля и колегите посетили Италия да ме допълнят,щото със сигурност ще забравя доста неща
та:

да започнем с тяхната аутострада
тя е платена и цената и варира,но е средно около 5 евро на 100км.което не пречи и да ви вземат и 1,20 за 6-7км де.

има 4 вида будки за разплащане,две от тях не са за вас.

първата е телепас,означена е и с жълта линия на земята.телепас е устройство което се купува в ИТ банките и плащаш на края на месеца директно от банковата си сметка,срещу минимална сума за услугата.

втората е виакард и е означена в синьо и има нарисувани карти.това не са дебитни или кредитни карти,а специални карти с кредит вътре,като нашите фонокарти.нищо не спестяваш,каквото остане като ресто в картата си умира там,не са опция за временно пребиваващите там.

третия и четвъртия вид са вашите гишета,те по принцип са еднакви,но на едното има нарисувана ръка с пачка.това е гише с оператор в будката.те по принцип са по-бързи и ако няма поне 10 коли повече на това гише се редете на него

последното е автоматична каса,малко по-бавни са от тея с хората вътре.

как се ползва аутострадата
при влизането си има минимум 2 ленти.едната е телепас-там работа нямате,освен ако няма друга не работеща

трябва да има надпис biglietto

спирате до машината и ако не излезе веднага билет,натискате копчето на машината,нервно и псувайки и ще ви даде
тоя билет се пази,като очите си,щото той показва къде сте влезли и колко ще ви бъде таксата.
ако все пак го изгубите,ще се наложи да обясните  от къде сте влезли и те ще проверят дали е така.обяснението е за да стане по-бързо,а не да чакате да ви намерят в системата.

при пристигане на автоматична каса си има нарисувано точно как и къде да бутнете билета и ще ви изпише с червено на дисплея колко дължите.това го има и даже касата да е с човек,та език за там не ви трябва
ако ползвате едри банкноти,рискувате да ви върнат рестото на стотинки,ако все пак решът да ви върнат банкноти,те излизат малко по-напред,не там дето са монетите.мига червено,та няма как да го пропуснете.

може да пожелаете буон лаворо (лека работа) или дееба ваща майка обирджииска,ако касата е с човек,по ваш избор.

ако нямате кеш,карта телепас си задържате билетчето и може да се плати на пунто блу.това са каси извън или близо до магистралата.не съм сигурен но мисля че имате над 24 часа за такова плащане.

ако се изциганчите и не платите,няма как да ви ги търсят тия пари в БГ.

Активен
FozY
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: www.sites.google.com/site/fozysite/home
Публикации: 908

R1200GSA; XVS650

WWW Ел. поща
« Отговор #1 -: октомври 05, 2017, 09:08:16 »

Няколко щрихи и от мен, за да стане ясно, че и аз съм страдал там.

Банкнотите които ще поставяте в автоматичните каси трябва да са в много добро здраве, без подгънати крайчета дори с милиметър и дори чисто нови пак може да се наложи помощ от свиркащата публика.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #2 -: октомври 05, 2017, 18:31:02 »

бензиностанциите:
те са два типа
едните са на аутострадата,огромни са с бар и магазин(тип нашите бензиностанции)
работят нон стоп и винаги има кой да ви вземе паричките,но
колонките са 2 типа
селф сервиз и с надпис сервито
сервито означава че бензинджията е длъжен да ви сипе бензина и съответно си плащате за това,при това никак не малко.може и 10 цента на литър отгоре.за това търсите нон сервито и сте вие.пише го на голяма табела пред самата колонка.

другите бензиностанции са в населените места,те са малки,тип нашите петрол от едно време.имат работно време и то е приблизително от 7 до 13 и от 16 до 19.
можете да заредите и на затворена бензиностанция,но е малко по сложно.
има машина в която вкарвате парите и вкарани един път трябва да изберете и колонка.като колонките не винаги са комбинирани дизел бензин.ако натиснете дизел,вдигнете пистолета и пак го поставете на мястото му,от същата машина ще излезе касова бележка за рестото ви,но ще трябва да изчакате да дойде работно време и тогава да отидете с бележката на същата бензиностанция да ви върнат парите.ако вкарате 50 евро и може да заредите само 30,за останалите 20 е същата процедура.може и съответно да заредите с тая бележка и друг път на затворено,ма се вкарват едни кодове и ако е под 5 евро,трябва да сложите още пари и...абе внимавайте колко слагате.

неделя не работят и събота са до обяд

цените много варират,според областа и къде се намира бензиностанцията,може и 20 сента разлика да даде.

принципно на аутострадата има табели с указания след колко километра има бензиностанция и на каква цена продава.
може да са три залепени една за друга и трите да са на различна цена

на аутострадата принципно бензина е малко по-скъп.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #3 -: октомври 05, 2017, 18:56:37 »

освен аутострадата имат и магистрала и други първокласни пътища.
уловката е че те са пълни с радари,не че на аутострадата няма де.

радарите са два типа и са означени с табела задължително.значи като видите да пише тутор,това е система която засича средната ви скорост + моментната и няма мърдане вижда ли ви се номера

другия си е най обикновен радар,обикновенно със светкавици,но имат и с инфрачервени камери означени са с табели

или такива

обикновенно тутор го поставят на места с повишена концентрация на ПТП,та внимавайте има ли го.
това че сте на аутострада,въобще не значи че може да се движите със 130,понякога е толкова крива че и 70 са и множко

всеки изход от аутострадата е с як завой,та като карате продължително време със 130+++ и излизате си погледнете километража да няма олеле мале в завоя

ако решите да се избазикате със служителите на касата и им метнете пиратка,глобата е 3000 евро и ви записват за криминално проявен Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #4 -: октомври 05, 2017, 19:48:01 »

хапването

итялия е на 2 място в света по най-добра кухня,но и тук си има уловки
примерно цените са доста различни в различните части на Италия
ако искате да спестите някой лев
за закуска няма спасение понеже на всякъде масово ядът кроасан с кафе и цените,ако са хубави са навсякъде почти еднакви.
например в Неапол е почти религия храненето.там кроасаните са пресни и току що изпечени и питайте да са с нутела.върха са...и 3 метра отгоре.там се пие задължително кафе,от крак,щото ако случайно има масичка,цената е двойна.кафето в Неапол е най-доброто кафе дето съм пил въобще.то се пие приготвено със захар и разбъркано,не се опитвайте да го пиете без захар,че ще ви изхвръкнат очите,ако въобще ви го дадат така де.може и да не ви дадат,ако имате дъвка в устата,убидно е за тях.дават го с чашка вода,да си пиинете преди кафето,да си изплакнете устата,да се насладите на истинския и неповторим вкус на кафето.

ако все пак ви се пие жабурняк,казвате кафе американо и ще ви дадът дълго кафе,ма аз не бих пробвал тая гад.корнето по принцип означава кроасан,и други работи означава,но в бар,ще ви дадат кроасан.
в неапол е измислена пицата,там всички пицарии са на дърва...от черница.оригиналната пица по принцип е маргарита,всички други са произлезли от нея.неща за разглеждане,мерджелина,посилипо и парк виктория,те са едно до друго

силно не го препоръчвам като дестинация,това е най престъпния град в Европа и само Ню мексико го конкурира в света.ако все пак решите
може да ви свалят от мотора на светофара с насочен пистолет.
там почти всеки е въоръжен,поне с нож
джебчиите са навсякъде,портфеила само в преден джоб на панталона.
ако слезете от мотора,да го виждате задължително и да можете да стигнете до него за по-малко от времето което е необходимо някой да се качи на него.кара се главно по-камък(настилката)седнат ли на мотора,няма да ги настигнете
крадът всичко,може и на оживен пазар да ви спрат с пистолет,нищо че сте двама или трима.ако имате златно ланче,гривна или часовник,ще ви го свалят преминавайки покрай вас със скутер,при това с над 50.

правила за движение няма,може да правите всичко,щом сте с мотор

има места в града(зона санита) има емблеми навсякъде,герб с нож в него,дето не може да носите каски,поне не затворен тип,щото си рискувате куршум.всъщност не рискувате,да рискуваш значи че може и да ти се размине.

ако се опитат да ви продадът уж крадена стока,чисто нов телефон,таблет,апарат,не си купувайте.няма начин да си тръгнете от там с тая вещ,няма начин.ако ви дадът нещо,вътре няма да е телефона.абе всеко нещо на далавера,там е преебавка,дори за дребните работи.като например,танцуващи хартиени мики маусчета с магнитни крачета дето уж следят ритъма...дядо коледа не съществува.

при проверка от полицаи е нормално единия(може и повече) да е насочил зареден автомат в главата ви,внимавайте с резките движения,че си стрелят.

каквото и да ви се случи почвате да викате с цяло гърло полиция докато набирате 112.идват бързо,но за сметка на това винаги късно Smile Smile Smile

в града всеки ден убиват поне 3-4 човека,но никъде не се говори за това..пак казвам,можете ли заобиколете това забравено от бога място.каквото и да си мислите че ще видите там,вероятноста да ви се случи нещо е реална и огромна.

как се кара там мотор
с всичката газ
има ли 5 метра празно задължително на задна гума
свирка се навсякъде където нямате видимост и така си осигурявате предимството,без да намаляте
чуете ли друга свирка едновременно с ваща,стегнете се здраво,очаква ви удар.при това от метеор,най вероятно,щото се кара...виж по нагоре как.

на сан григорио армено и спака наполи всичката стока е китайска,купете си я от китай,това което не е китайско,не ви е по джоба.освен ако не сте доста богат католик разбира се.Шумахер пазаруваше от там и вижте до къде стигна

ако сте с кола,прозорците затворени и заключена е най малкото което трябва да направите.

все пак може да отидете,принципно аз мога да си го позволя,мога и да заведа някой,града е жив 24 часа и има доста извратени забавления,но за туристи е адът на земята.

свиха часовниците на англииския посланник и жена му и пак са минали метър,че само с часовниците и портфейлите са минали.там да пиеш три бири си алкохолик,ма да пушиш нон стоп хашиш си е нормално.случка с мой колега,дано добиете представа за града.той е местен,прибира се с влака и го спират двама с ножлета,искат му парите и телефона.пича нема ни пари ни телефон и почти доволен вика немам нищо.след проверката,единия му разрязва лицето с думите,па носи нещо следващия път.

иначе селата покрай града са си спокойни,но мотора никога навън на открито
Активен
бат Ицо
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: V-Strom, X-Max ex: Transalp, CB750F2, няколко 251, 250 и Simson Schwalbe
Публикации: 1303

пастафариански моТурист

« Отговор #5 -: октомври 05, 2017, 20:01:26 »

Да сложа и моите 5 евроцента  Very Happy

В Италия минах през една уж смесена лента за билет и телепас, ама се оказа, че е само телепас. Това обаче го разбрах впоследствие. Та спирам - гледам няма билетче. Малкия слиза и се връща, защото си мисля, че в засилката съм го подминал. Гледам го вика - "Карай" обръщам се напред - бариерата вдигната, малкия скача отзад и отпрашваме. Това се случва някъде около Модена, ние пътуваме на запад към Франция. След около 200 км на поредната почивка викам: Дай на тати билетчето, да не го загубиш. - Какво билетче? -Аз: Ей ся си еба мамата  Surprised Веднага ми се връща лентата и си спомням, че отзад имаше един автомобил, който ми е вдигнал бариерата с неговия телепас. Следва ослушване - на следващата почивка при един италиянски колега - говориш ли английски - сии - после след като не ме разбра вика "билет аутострада..." и махам с ръце, че съм го загубил. Та той обясни на "есперанто" ама аз добре го разбрах - отиваш на гишето където има човек. Казваш загубих билета. Питат къде си се качил - казваш откъде. Той те вижда "че си Гоче от България" и те таксува служебно. ОК - излизане към Франция:
Спирам на гишето - тикет лост. Гледа ме пита откъде - Генова Осте. (гледайки надписа под кабината - лост тикет 99 ойракис ми се стъжнява). Този излезе, гледа номера, гледа багажа, влезе и ме таксува от Генова Осте до там където излизах без никаква глоба. 20 евро на далавера, ама тези 20 евро ги препотих 40 пъти по пътя. От там насетне обаче номера ми е в системата и втори път този номер няма да мине.

За Франция!!! Абе нямаше тол пункт да не се опитат да ме пишат 1-ва категория - автомобил. Два пъти е по скъпо. Ако ви излиза 1-ва а не 5-та (мисля) - бутон "оператор" и вдигате аларма да ви сменят категорията. В 90% от случаите като погледне на камерата оператора я сменя без да се обажда, затова гледайте дисплея. Но има само един или два коридора за мотористи - затова внимавайте къде влизате. В Испания е същото, но категориите са наобратно - четете какво пише да не плащате двойно.

Относно бензина извън магистралата - излизане и влизане са допълнително оскъпяване на тол таксата - те са го измислили да ни прецакват и да ни цакат на магистралата.

Радари: Франция и Германия със сигурност снимат само отпред, защото има изискване да се вижда лицето. За Италия май снимат и под гащите  Sad
« Последна редакция: октомври 05, 2017, 20:06:56 последно от бат Ицо » Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #6 -: октомври 05, 2017, 20:49:56 »

аз предлагам тук да пишем само за жабарите и да си отворим теми за всяка държава които да се актуализират с времето.така като знаеш че ще ходиш в турция например,отваряш турция и четеш,кой какво изпатил и какво да чакаш.иначе ще стане мазало и няма да има ефект от темата.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #7 -: октомври 05, 2017, 20:51:58 »

баси ка забих на тоа наполи Smile Smile Smile Smile Smile

ако искате да обядвате евтино,през седмицата търсите надпис тратория,това е гостилница и гледате за мену пранцо и някаква сума после.това е обедно меню,напълно нормално е цена около 10 евро.включва вода(газирана или не) вино (газирано или не) някаква паста и второ + кафе

където и да отидете(област)яжте местните специалитети,със сигурност там са най хубави и вкусни
сицилия е престъпление да не си вземете каноли сицилиани.неапол пица,кафе,лигурия песто дженовезе и фокача ал гормаджо ди Рекореко е грд и там е най хубава и патентована.наподобява нашите банички със сирене,ма ужасно скъпа.тоскана,вино,хляб и продукти от свинско месо-поркета например.

навсякъде тирамисуто е различно,но неземно хубаво...лошо тирамису не съм ял.

в неапол не се яде хляб,чупи зъби направо,чак на третия ден омеквано се яде моцарела ди буфала(само там е истинска и пресна)опитайте ифиор ди лате и провола

за вечеря няма спасение,къртят си зъби навсякъде,за това преди да влезете,гледате менюто което стои на входа на всеки ресторант.ако пастата е по скъпа от 8 евро,това не е вашето място.даже да не кажа и по-скъпа от 6 евро.
ако искате да пробвате домашен сладолет,търсите джелатерия.лично аз предпочитам,сладоледа от супермаркета,ма всички яко нападат другия,та може и аз да не разбирам,или не съм ценител,еба ли го.ама за тея цени,предпочитам да ям тоя от супера.но ако се е довлекла и жена ви...предварително се е осведомила за джелатото(гаранция) и нема мърдане,ще ви гърбат за две топки сладолет Smile Smile Smile Smile

май така няма да стане да обяснявам за всяко нещо,щото ще направя нов форум само за ИТ,та ако някой ходи някъде,да пита тук и ще пиша каквото знам.

със сигурност има още неща,даже сега се сещам за доста,ма ме хвана мързата,та ще чакам да питате.

Рим се обикаля с метро,никакъв превоз не те спасява там,ако си здрав в краката и добре организиран,можеш да го минеш за един ден...поне главното набързо за по една снимка.за подробно разглеждане,няма да ви стигнат 2 седмици за Ватикана само

предлагам тук да пишем само за Италия,иначе ще стане мазало и няма да е полезна темата
Активен
mi6oka
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: Вalkan 50 - ми беше първия
Публикации: 209

И сам воина е ВОИН !!!

Ел. поща
« Отговор #8 -: октомври 05, 2017, 20:54:16 »

Абе всичко долу-горе е ясно а "саксофона" колко евра, че по римлянско сме транзит   Smile     rulez2 rulez2 rulez2
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #9 -: октомври 05, 2017, 21:00:26 »

Абе всичко долу-горе е ясно а "саксофона" колко евра, че по римлянско сме транзит   Smile     rulez2 rulez2 rulez2
не ти разбирам въпроса
Активен
mi6oka
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: Вalkan 50 - ми беше първия
Публикации: 209

И сам воина е ВОИН !!!

Ел. поща
« Отговор #10 -: октомври 05, 2017, 21:06:43 »

Smile бе много добре го разбираш
а..... свирка веее по тираджийски
« Последна редакция: октомври 05, 2017, 21:16:57 последно от mi6oka » Активен
бат Ицо
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: V-Strom, X-Max ex: Transalp, CB750F2, няколко 251, 250 и Simson Schwalbe
Публикации: 1303

пастафариански моТурист

« Отговор #11 -: октомври 05, 2017, 21:36:04 »

Най-добре и сигурно се яде при "бра'чедите". Като видиш дьонер-кебаб и знаеш, че е еФтино и чисто. Даже няма нужда да хапеш Имодиума през ревера после  Smile
Активен
Skywlak
Георги
ниво 5
Активен Активен

Мотор: Yamaha XJ 600 s Yamaha TDM 900
Публикации: 1745

бавно с усмивка :-)

Ел. поща
« Отговор #12 -: октомври 05, 2017, 22:45:18 »

Мисля си за Сицилия/Сардиния и мотор/скутер под наем
Някакви насоки ?
Идеята е да хвана лоу кост полет и двуколесно за 3-4 дни. После обратно на нивата да копам...
Активен
PULSE
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: KX250, BANDIT 1200, Aprilia Atlantic 500
Публикации: 479

Ел. поща
« Отговор #13 -: октомври 06, 2017, 10:03:53 »

Китански, яка е темичката  Very Happy

Баща ми си е наумил да обикаля с кемпера Италия през Май 2018, първо искал да ходи в Неапол. Казах му да не припарва изобщо  Smile

По въпроса на Skywlak - на Сицилия не съм ходил, ама на Сардиния да! Невероятно място - за мотор ще е разкошно. Завоите и гледките са нон-стоп, водата е разкошна, плажове да искаш. Корсика е на 10 км с ферибот. До острова мисля, че няма лоу кост полети. Можеш да провериш как седи въпроса с ферито.
Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #14 -: октомври 06, 2017, 18:16:50 »

Най-добре и сигурно се яде при "бра'чедите". Като видиш дьонер-кебаб и знаеш, че е еФтино и чисто. Даже няма нужда да хапеш Имодиума през ревера после  Smile
в Милано ги бяха хванали че имало съдържание на сперма в белия сос,та поне него избегвай

на милано на централна гара и има дежурни джебчии и цела тумба циганчета,дето се редът зад теб,ако си с раница и почват разтоварването.така и да се обърнеш,ще трябва да си избереш коя от вещите да си гониш.

между другото там,където има много народ винаги има и джебчии
обикновенно са добре облечени с костюм,но има и изключения де
бъркат и с дълга пинсета,ако портфейла е в задния джоб и са минимум 20 човека,та и за бой не стават.

в Неапол докато ходиш по тротоара,ако си разкрачиш краката,между тях ще се мушне скутер,не знам как я мисли баща ти с тая каравана,но ще му остане незабравим спомен за цял живот Smile Smile Smile Smileпоне ще разбере пълното значение на думата трафик,а ако уцели и да вали...мъка ми е за него

сега за саксофона...аз на тир само веднъж съм се качвал,бех тръгнал на кино...ма за това друг път Smile Smile Smile Smile

та ако е черна 10-20 евро макс,ако е бела 30-40 и това винаги с пазърлък.

между другото в Неапол е нормално да се пазариш за всичко.имах един собственик на рибен магазин,много ми се кефеше,вика,ако не се пазариш за стоката ми ме обиждаш направо Smile Smile Smile

Сардения от сарденците съм чул че само по туристическите места да се движиш,че иначе важи същото като за Неапол.

абе ако ви се обикаля Италия,делите я с една черта на средата,от море до море и надолу от чертата и по островите работа нямате с мотора

в южна Италия можеш да пресечеш където си поискаш,дори булевард с 6 ленти,като цариградско.даже без да се оглеждаш,всичко спира,никой не псува или свирка...не мога да ги разбера направо.

в северна,ако не си на пешеходна пътека,ще те сгази нарочно Smile Smile Smile
може и половин час да чакаш,да излезеш на път с предимство,никой няма да спре да те пусне.той си е на главния път и ич не моа те мисли Smile Smile Smile
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъм (Модератор: Tonyco)Тема: италия

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.251 секунди с 20 запитвания.