Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъмKлуб пътешественик (Модератор: Tonyco)Тема: До Грузия-набързо,и обратно
Страници: 1 [2] 3   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: До Грузия-набързо,и обратно  (Прочетена 4511 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
whitewater
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki DRZ 400S , V-Strom 650
Публикации: 70

« Отговор #15 -: юни 06, 2017, 13:34:03 »

Част 2
Като начало на втората част,би било редно отново да спомена-НЕ очаквайте  изкючително интересен пътепис-цялото пътуване беше на газ,отиване и връщане.Естествено,всичко бе вълнуващо за мен, мина и замина като миг,но не и като 10 дни.Всеки един ден беше толкова наситен с емоции,толкова интензивен,че предният вече бе забравен.Снмки почти липсват,особено първите дни-ми то си беше сиво.
А сега по същество.Ето че дойде и третият ден от пътуването.
Намирах се близо до Османчик,трябваше да наваксам за предният ден,и крайна цел за деня беше Батуми,Грузия.Очакваха ме 700 км,ако  всичко върви по план.
Тръгнах в прекрасно утро... и (естествено) 30 км. по-нататък спрях за да облека отново любимите ми найлони.Писна ми.
Пътят вече минаваше през градове и села,ограничения,ремонти и тн.,съответно темпото се намали.
Предварително успях да се осведомя за стойността и видовете глоби в Турция.
Не спазвах ограниченията,съответно очаквах глоба,и се надявах да е само една.Ето че и този момент настъпи.Някъде са ме снимали(предполагам).На определени места  трилентов път се прегражда с конуси и движението се попуска само в едната лента.Именно там ме чакаха полицаите,за да ме спрат и пишат акт,вече с информация кого чакат и какво е превишението.Почерпиха ме,естествено,с чай ,докато си чаках честитката.
След приятната почивка се отправих отново на път.Валя дъжд.Каква изненада.Отсега нататък,като се чудя как да продължа пътеписа,ще пиша,че вали.И все ще е вярно.
След поредният ден с почти непрестанен дъжд,спрях на бензностанция,за да си напълня мокрите панталони с  хартия( бях чувала истории за вестници под екипа).Помогна.
Пътят се вие покрай морето,завоите позволяват висока скорост.И ето ме-ще изпреварвам.Оглеждам се,няма никой,тръгвам,почти съм готова .... и зад мен набива спирачки ниско прелитащ изтребител Мерцедес.Бял Мерцедес ме преследваше,както се пеe в оная песен.А сега сериозно- тъпанарът караше с над 200.... след като аз изпреварвах с около 160,а секунда по-рано го нямаше.Всичко се размина,напсувахме се и си махнахме с пръст за чао.
И ето,че след няколко часа се добрах до заветната граница Сарпи.Цигания и половина.Изнервих се и смело раздавах незаменимият си поглед  тип „ей ся ще избухна“ на  злите граничари и прилежащите викачи по трасето.
Положението от двете страни беше : отиди там.. след малко някой крещи да се върна,след малко на друго гише ме пращат.Полудях.
Минах границата,и два метра след грузинската кабина ме посрещнаха така известните им крави.Наскоро четох пътепис,в който Грузия бе именувана „страната на кравите“.Има защо.
Оттук нататък ще заменя думата „дъжд“,с думата „крава“.
Спирам на първата бензиностанция по пътя за Батуми.Вече е почти тъмно.Търся карта-йок.Но с периферия ,с ъгълчето на едното око,виждам огромен стелаж с вина.Ох-ле-ле.Айде една бутилка в багажа и изчезвам.ГПС не работи,но пък Батуми е все направо,на около 18 км от границата.
Вече бях уморена.И изнервена от разтакаването на границата.Бе станало тъмно.Имах едва няколко километра до заветното легло..но през тези няколко километра искрено мислено се извиних на всички шофьори,по които съм свирила и крещяла в България.Достигането до Батуми по тъмно ми коства много нервни клетки,за едва 18 км.Няма дума „предимство“.Всеки отвсякъде излиза и точка.Всеки отвсякъде изпреварва,бута се .. Пълен хаус.
Тук е моментът да спомена и една характерна особеност,която пропуснах, на движението по пътищата в Турция.На магистрала или не,вливащите се превозни средства,без предимство,се вливат с моята скорост или по-висока.И ако в България някои дори спират при качване на магистрала или главен път,дори когато имат ускорителна лента,то в Турция е прието да изскочиш със 130,като от придвижващите се по главният път се очаква да се отместят в съседна лента.И! изпреварва се и в десните ленти..с други думи- отвсякъде.
Та да се върнем на темата-привечер в Батуми.Влязох в града,с едничката цел да намеря хотел.Пълно е с кръгови,без знаци.Мъка. Спирам на улицата, за цигара, и за да питам местните за хотел.Йок.Никой не се обръща дори,правят се ,че не ме чуват.Ако някой реагира-не говори английски,а младите и руски са пропуснали в училище.Държа да спомена,че и аз руски не говоря ,но поне дума –две мога да обеля.Затова пък изскочи пиян бездомник,който дълго и увлекателно говори... а накрая се опита и да ми даде стотинки.
Писна ми,качих се на мотора,врътнах две кръгчета и спрях на друго място.Хванах един младеж в един плод и зеленчук.“Заговорихме“ се с жестове.Доколкото разбрах ми предлага апартамент.Ама чий,ама само стая ли,ама с други хора ли,ама как,ама къде.... Все въпроси без отговори.Нещо чакахме.В това време вече бях помолила за съдействие по телефона,и получих адреси и имена на няколко хотела.
И ето –пристига снажен грузинец,жена му и майка му.Сетне разбирам че никой не ме кани на гости (отдъхнах си),ами в сградата над мен се дава цял самостоятелен апартамент под наем.Има и празен гараж в подземен паркинг.Всичко се нарежда,казах си аз.Качваме се да видя апартамента,прекрасен е.Време е за разплата-искат ми 70лари(70 лева).Да ,ама не-те са били път ,явно искат да го дадат тоя апартамент.По български започвам да се пазаря,и свалихме доволно цената.Стиснахме си ръцете,слязох долу,паркирах,разопаковах.
Качвам се,хвърлям всичко и газ към бутилката.Да ,ама не-тирбушона е 5 етажа по-долу,в заключен паркинг,в заключен гараж,в заключен куфар.Мамка му. След няколко опита да отворя бутилката по алтернативни методи, и последвало кръвопролитие,реших,че трябва да преборя мързела и умората и да взема тирбушона.
Слизам,отключвам,но не се вдига тая врата на гаража и това е.Такава съм блондинка понякога.Викам помощ.Йок,не се отваря..След няколко минути анализиране на ситуацията,моят приятел от плод и зеленчука се сети да завърти дръжката на повдигащата се врата.Ураааа... Бах и борбата за чаша вино.
Победоносно се качвам в апартамента и отварям прекрасното грузинско вино.Изпих има-няма две глътки и припаднах в леглото.
Снимките са оскъдни от този ден,но туй то .

« Последна редакция: юни 06, 2017, 14:14:44 последно от whitewater » Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: 50сс, 150сс, 175сс, 250сс, 350сс, 750сс, 850сс и сега BMW R 1100 GS
Публикации: 1212

Директор на ветрови превал.

Ел. поща
« Отговор #16 -: юни 06, 2017, 13:50:15 »

Ще ме скъсаш от смях... Smile На турците плати ли акта, или ги отсвири? И 70 грузински лари са към 50 наши лева. Една лара е 72 стотинки. Very Happy
Активен
whitewater
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: юни 06, 2017, 13:57:51 »

Ще ме скъсаш от смях... Smile На турците плати ли акта, или ги отсвири? И 70 грузински лари са към 50 наши лева. Една лара е 72 стотинки. Very Happy
Платих си го,с кеф. Все пак се зарадвах,че е само един.
Платих на границата.. като аз си разпитвах и гонех,никой гък не ми каза за акта,предполагам,че има срок, в който да се плати.Платих в евро,опция за карта нямаше ,а турските лири не ми се харчеха.
Активен
Vladi4
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: 50сс, 150сс, 175сс, 250сс, 350сс, 750сс, 850сс и сега BMW R 1100 GS
Публикации: 1212

Директор на ветрови превал.

Ел. поща
« Отговор #18 -: юни 06, 2017, 14:18:58 »

По-рано на турците системата им не беше свързана с граничната и не излизаха глобите на границата. Така си карахме без да плащаме, освен ако не ти вземат парите на място. После започнаха да излизат в компютрите на границата глобите, но след няколко дни и ако те изтърват, то на следващата година, примерно, никой не те закача за това, че си имал някакви стари глоби в Турция. Можело е да се мине метър и да не платиш сега, но пък после на връщане не се знае, как щяха да се развият нещата, защото периода е къс...
Виж в Грузия, ако те глобят веднага излизат в компютрите на границата глобите. Там не можеш да минеш метър. Very Happy
Активен
xx22xx22
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha
Публикации: 145

Ел. поща
« Отговор #19 -: юни 06, 2017, 15:10:30 »

Как ти се стори пътя край морето Самсун-Сарпи ?
Тесен, натоварен  или ?
Активен
BoneCollector
VT1100 Shadow '94
ниво 5
Неактивен Неактивен

Публикации: 623

Loud pipes save lifes

« Отговор #20 -: юни 06, 2017, 15:23:35 »

И ето,че след няколко часа се добрах до заветната граница Сарпи.Цигания и половина.

Не знам как е било при теб, но когато минавах аз оттам миналата година, положението бе напълно културно. Има си гишета, преглеждат ти документите и готово. Във всеки случай ако това тук си сметнала за цигания, представи си каква е ситуацията по някои други гранични пунктове, водещи към други дестинации, които сме коментирали ;)

Виж в Грузия, ако те глобят веднага излизат в компютрите на границата глобите. Там не можеш да минеш метър. Very Happy

Не е вярно. Минаваш метър преспокойно. На границата изплуват констатираните нарушения, които имаш, но плащаш само ако искаш. Виж, ако не платиш и в някакъв бъдещ момент опиташ да влезеш отново в страната, не знам какво би се случило.
Активен
whitewater
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #21 -: юни 06, 2017, 15:25:08 »

Как ти се стори пътя край морето Самсун-Сарпи ?
Тесен, натоварен  или ?
Пътят е трилентов,прекрасен,наистина добри завои,позволяващи скорост.Проблем биха могли да бъдат  честите островчета в средата ,позволяващи обратен.С други думи -изисква се повишено внимание на тези места. Минава се през бая населени места,на места тамън си се изсилил и бам-светофар.Но на други този път е отделен от градските улици и няма нито трафик,нито препятствия.
Натоварено беше само там,където имаше ремонт  в някой град.
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda Varadero XL 1000 VA '10
Публикации: 2436

28456401
« Отговор #22 -: юни 19, 2017, 16:33:31 »

Браво на теб. Спомних си за пътуването ми миналата година в тази посока. Май на теб давах съвети, чрез Живко по чата Smile.
Сериозно момиче и кораво, само така.
Тази година пак сам ще си обикалям по Турция май, че никой не иска да ми прави компания, но каквото такова Smile.
По отношение на това дето казвате на момичето, че е луда. Не мисля, че е коректно. То и на мен ми казват, че съм луд, но всъщност не се имам за такъв. С две деца съм като едното е голямо, с другото си се гледаме. С малкото направихме една доста впечатляваща обиколка в Турция Април месец, за която ще има подробен пътепис. Просто една част от хората сме такива, приключението, ни влече. Аз възпитавам децата ми в пътешествия и приключения. Момичето също е изживяло приключение и това ще и остане за цял живот без да е луда. Просто е от нашата кръвна група обича да се забавлява истински Smile. Наистина смелостта да тръгнеш на такова пътуване е важен фактор, може да се объркат хиляди неща. Това пътуване смятам, че я е научило за бъдеще как да се подготвя за такива пътувания, какво да носи каква екипировка да си събере и т.н. Мотора за да поднесе на магистралата не е добре изобщо, не знам как си го постигнала. Но важното е, че се трупа опит. Продължавай все така. Това което не ни убива ни прави по- силни нали така ;)
« Последна редакция: юни 19, 2017, 17:10:15 последно от Tonyco » Активен
Amatama
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: yamaha
Публикации: 44

Ел. поща
« Отговор #23 -: юни 20, 2017, 17:32:24 »

не си снимай галавата друг път може да те видят от новия световен ред  Smile Smile
Активен
phoenix
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Готин
Публикации: 470

« Отговор #24 -: юни 21, 2017, 16:42:21 »

Що да не я снима? Нищо и няма на главата.
Активен
whitewater
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #25 -: ноември 15, 2017, 01:06:18 »

Браво на теб. Спомних си за пътуването ми миналата година в тази посока. Май на теб давах съвети, чрез Живко по чата Smile.
Сериозно момиче и кораво, само така.
Тази година пак сам ще си обикалям по Турция май, че никой не иска да ми прави компания, но каквото такова Smile.
По отношение на това дето казвате на момичето, че е луда. Не мисля, че е коректно. То и на мен ми казват, че съм луд, но всъщност не се имам за такъв. С две деца съм като едното е голямо, с другото си се гледаме. С малкото направихме една доста впечатляваща обиколка в Турция Април месец, за която ще има подробен пътепис. Просто една част от хората сме такива, приключението, ни влече. Аз възпитавам децата ми в пътешествия и приключения. Момичето също е изживяло приключение и това ще и остане за цял живот без да е луда. Просто е от нашата кръвна група обича да се забавлява истински Smile. Наистина смелостта да тръгнеш на такова пътуване е важен фактор, може да се объркат хиляди неща. Това пътуване смятам, че я е научило за бъдеще как да се подготвя за такива пътувания, какво да носи каква екипировка да си събере и т.н. Мотора за да поднесе на магистралата не е добре изобщо, не знам как си го постигнала. Но важното е, че се трупа опит. Продължавай все така. Това което не ни убива ни прави по- силни нали така ;)
Имах няколко приключения,но не самостоятелни,преди този трип.И при далеч по-лоши и рискови условия,с далеч по-неподходящ мотор.В Албания,на третият ден,ме събра бус,от България.
Тук ситуацията беше-главни пътища,хора,оживление. Знаех,че ще се оправя в Турция,а ако имам нужда от помощ в Грузия-също (все пак отивам на състезание,чиито организатори са грузинци). С други думи пътуването не е толкова впечатляващо,кколкото в моята глава.
Поднасянето- твърде висока скорост,под непрестанен порой.Поднесох на криволичещите линии,почти успоредни на платното,с които са запълвали пукнатини в асфалта.А те бяха къдрави и твърде трудни за избягване.
 Не се гордея.. първи голям мотор-първи стъпки в глупостта.
« Последна редакция: ноември 15, 2017, 01:14:09 последно от whitewater » Активен
whitewater
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

« Отговор #26 -: ноември 15, 2017, 01:30:15 »

Минахаа месеци.Много пътувания,емоциии.Една катастрофа,за щастие-в края на сезона.Използвам темата да спомена за задължителните каска,яке/ризница,наколенки и мотоботуши.Аз си караам като рицар/ка,дори в квартала.И въъпреки това щети има.Макар и невъобразиимо по-малки,отколкото биха били без протекция.
Следва продължение на грузинското приключение.
Активен
Tonyco
Moderator
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda Varadero XL 1000 VA '10
Публикации: 2436

28456401
« Отговор #27 -: ноември 15, 2017, 14:58:44 »

Даам екипировката е задължителна. Скорошно възстановяване на теб и още много пътувания Smile
Активен
evilution
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki
Публикации: 1952

« Отговор #28 -: ноември 15, 2017, 19:42:52 »

Минахаа месеци.Много пътувания,емоциии.Една катастрофа,за щастие-в края на сезона.Използвам темата да спомена за задължителните каска,яке/ризница,наколенки и мотоботуши.Аз си караам като рицар/ка,дори в квартала.И въъпреки това щети има.Макар и невъобразиимо по-малки,отколкото биха били без протекция.
Следва продължение на грузинското приключение.

За съжаление екипировката не предпазва напълно от счупвания. Надявам се да ти се е разминало.
Активен
Amatama
ниво 1
*
Неактивен Неактивен

Мотор: yamaha
Публикации: 44

Ел. поща
« Отговор #29 -: ноември 19, 2017, 15:46:53 »

аз използвам едно заклинание казва се на глас : -нищо лошо не може да ми се случи ако аз не го искам,а аз отказвам да дам съгласието си избирам да живея !- това 3аклинание пази повече от броня на танк !
Активен
Страници: 1 [2] 3   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратMoТoТуризъмKлуб пътешественик (Модератор: Tonyco)Тема: До Грузия-набързо,и обратно

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.25 секунди с 22 запитвания.