Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратЗакони, Данъци, Застраховки, ТаксиТема: Какви са шансовете за А категория на частично загубил слуха?
Страници: [1] 2   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Какви са шансовете за А категория на частично загубил слуха?  (Прочетена 2225 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Балкан М1, Kawasaki VN15, Suzuki LA650, Балкан С2
Публикации: 1624

« -: май 03, 2017, 19:08:48 »

Хипер странна тема, дори за мен самия, но обещах да питам. Та... Имам един колега, който е с доста висок процент загуба на слуха. При последното преиздаване на книжката е получил само Б категория и то доколкото разбрах само защото е бил достатъчно упорит. Има златен талон на пук на мераците на КАТ да не му дадат книжка. Малко особняк си пада, вади от 1000 кладенеца вода, че как като не чува добре останалите му сетива са по-обострени от на нормално чуващите. Прав е, това е научно доказано, доколко е така при скорост над 30-40 км/ч - не знам. Чува клаксоните, което пък го прави не чак толкова опасен като напълно глухите или членовете на "съюза на глухите" с по 2 мегавата удерби в колите.
Това е общата картинка. Конкретиката - иска да изкара книжка за мотоциклет и да се докопа и до китап за такъв. Метнал е око на Сузуки Севидж като машина (напъва ме за моя, ама няма да го огрее вероятно). Най-неприятното е, че в книжката му няма М заради слуха.
Някой има ли идея доколко може да се огъва закона така, че да се сдобие легално с категория (за предпочитане А, в краен случай А1,2 или М)?
Принципно питането е за София, но вероятно няма да го спре някой и друг километър, стига да има някакъв реален шанс да се случат нещата.
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 5037

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #1 -: май 03, 2017, 19:33:10 »

Хипер странна тема, дори за мен самия, но обещах да питам. Та... Имам един колега, който е с доста висок процент загуба на слуха. При последното преиздаване на книжката е получил само Б категория и то доколкото разбрах само защото е бил достатъчно упорит. Има златен талон на пук на мераците на КАТ да не му дадат книжка. Малко особняк си пада, вади от 1000 кладенеца вода, че как като не чува добре останалите му сетива са по-обострени от на нормално чуващите. Прав е, това е научно доказано, доколко е така при скорост над 30-40 км/ч - не знам. Чува клаксоните, което пък го прави не чак толкова опасен като напълно глухите или членовете на "съюза на глухите" с по 2 мегавата удерби в колите.
Това е общата картинка. Конкретиката - иска да изкара книжка за мотоциклет и да се докопа и до китап за такъв. Метнал е око на Сузуки Севидж като машина (напъва ме за моя, ама няма да го огрее вероятно). Най-неприятното е, че в книжката му няма М заради слуха.
Някой има ли идея доколко може да се огъва закона така, че да се сдобие легално с категория (за предпочитане А, в краен случай А1,2 или М)?
Принципно питането е за София, но вероятно няма да го спре някой и друг километър, стига да има някакъв реален шанс да се случат нещата.

Аз преди време се бях взривил  Smile споменавал съм... Та слуха ми беше спаднал до около 30% лявото ухо и малко по-добре дясното. С вливания и хапчета ме оправиха за около 4 месеца. През тези месеци разбрах колко кофти е да не чуваш. Лявото още ми пиши...
Щом чува клаксоните само лекар ако издаде някакъв документ,че чува точно тези честоти може да се случат нещата.
Активен
Skywlak
Георги
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha XJ 600 s Yamaha TDM 900
Публикации: 1744

бавно с усмивка :-)

Ел. поща
« Отговор #2 -: май 03, 2017, 19:37:57 »

КАТ няма да го проверяват дали чува или не.
Вади си нужните документи от доктора и е в играта
Активен
PepeLopez
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Четиритактов
Публикации: 1611

Няма работа да не става и жена да не дава.

« Отговор #3 -: май 03, 2017, 19:44:52 »

Виж, дали тук няма да намериш отговора. Всичко е описано подробно по категории, в приложенията накрая.

http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&cd=9&ved=0ahUKEwij1IWQldTTAhVBIsAKHQETD64QFggyMAg&url=http%3A%2F%2Fwww.nsoplb.com%2Fuploads%2Fdocs%2Fnar_3_mps.pdf&usg=AFQjCNHGr1uCMr-Bsr3wnDZlSabQ83Ne6g

НАРЕДБА № 3 ОТ 11 МАЙ 2011 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ФИЗИЧЕСКА ГОДНОСТ КЪМ ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ПРЕГЛЕДИ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ФИЗИЧЕСКАТА ГОДНОСТ ЗА ВОДАЧИТЕ ОТ РАЗЛИЧНИТЕ КАТЕГОРИИ
Издадена  от  Министерството  на  здравеопазването
Обн.  ДВ.  бр.39  от  20  Май  2011г.
« Последна редакция: май 03, 2017, 19:49:53 последно от PepeLopez » Активен
Oggie
Група Модератори
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
Публикации: 2367

« Отговор #4 -: май 03, 2017, 19:51:28 »

В общи линии му трябва само едно медицинско свидетелство от ГПто и е готов. Особено след като вече има Б категорията. Не вярвам да срещне някакви проблеми.
Активен
goose
LZ1GSE
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha TDM 850 4TX
Публикации: 497

7381695
« Отговор #5 -: май 03, 2017, 20:05:39 »

Въпроса опира колко точно му е загубата на слуха ... аудиограма правил ли е? При шепотна реч от 4 м и над 4 м, говорна реч от 6 м и над 6 м, аудиометрична загуба не повече от 35 децибела за честотите от 500 до 2000 херца има право да изкара книжка за категории "АМ", "А", "А1", "А2", "АМ", "B", "B1", "BЕ", "Ткт" - поне така е по изискванията в наредбата за годност на водачите ...
Активен
dan_koloff
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: HONDA HORNET 919 ''IRONCLAD''
Публикации: 410

Ел. поща
« Отговор #6 -: май 03, 2017, 20:10:33 »

За ''А'' и ''Б'', трябва само очен, няма грижи да отива да си вади медицинско. Интересува ги дали виждаш и да ли не си далтонист...
Активен
NikDaPhreak
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Балкан М1, Kawasaki VN15, Suzuki LA650, Балкан С2
Публикации: 1624

« Отговор #7 -: май 03, 2017, 21:58:48 »

Правил е аудиограма и с много мъка са му дали Б категория, като са му резнали М от книжката. Предполагам, че вече всичко това фигурира в досието му в КАТ. Не съм го тормозил да каже точно какво чува, но има сериозни проблеми с по-пискливи гласове - хич не им разбира. Чува басовите звуци от там нагоре е мъка. Нямам точна представа къде е границата и колко му е загубата на слух. Вероятно е на кантар спрямо изискванията. След като има Б категория, а наредбата не прави разлика, вероятно ще успее някак да се пребори и за А. Благодаря за инфото, особено от наредбата.
Активен
nCuXoHeBpo3eH
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: 1993 YZF 750-R
Публикации: 98

Ел. поща
« Отговор #8 -: май 03, 2017, 22:22:11 »

Документално - ок, а как ще кара градското на изпита   Surprised
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #9 -: май 03, 2017, 22:25:57 »

Документално - ок, а как ще кара градското на изпита   Surprised

Верно бе!... Те сега са с радиостанции....

П.П. NikDaPhreak той ползва ли телефон
« Последна редакция: май 03, 2017, 22:32:09 последно от Grobarq » Активен
kitan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: изтребител
Публикации: 3854

Ел. поща
« Отговор #10 -: май 03, 2017, 23:00:57 »

да си купи категорията и готово Surprised Surprised Surprisedщо са тия драми да я кара не знам.

то аз като чувам нещо на моя мотор та мани
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FZ6N
Публикации: 1059

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #11 -: май 03, 2017, 23:20:10 »

Абе хубаво е човек да чува..мен одеве ми се падна един глухоням пич който като бонус не си гледа огледалата и не пуска мигачи като се престроява...резултата не е приятен.. Surprised
Активен
GAZZE77O
Японеца
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki GSX-R 600 SRAD
Публикации: 718

Хоя в Подката, душата в рая с 300+....

Ел. поща
« Отговор #12 -: май 04, 2017, 22:39:51 »

Абе хубаво е човек да чува..мен одеве ми се падна един глухоням пич който като бонус не си гледа огледалата и не пуска мигачи като се престроява...резултата не е приятен.. Surprised
Важно е, че си се оттървал браточка. Мотора ще се стегне
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Ел. поща
« Отговор #13 -: май 04, 2017, 22:45:28 »

Важно е, че си се оттървал браточка. Мотора ще се стегне

Какво стана бе майна?
Активен
VRSC Fan
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FZ6N
Публикации: 1059

Fly or Die

Ел. поща
« Отговор #14 -: май 05, 2017, 10:37:11 »

Аве дълго е за обяснение,не ми се пише толкоз...накратко-един пич който говори и чува мноого трудно,ме отнесе по класически начин/Голф 3/ на надлез Родопи...  Very Happy

Та за тва писах в темата..че е хубаво човек да чува...щото не си гледаш огледалата ок,не пускаш мигачи като сменяш ленти ок,ама и да не чуваш и да ги правиш тея неща вече не е ок..

По темата-аз ако не чувам,няма да се навия да карам мотори  Very Happy
Активен
Страници: [1] 2   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратЗакони, Данъци, Застраховки, ТаксиТема: Какви са шансовете за А категория на частично загубил слуха?

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.228 секунди с 20 запитвания.