Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията

www.MotoForum.bgКонцентратОбщи темиТема: Промените в ЗДвП, влизащи в сила от 21 януари 2017
Страници: [1]   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Промените в ЗДвП, влизащи в сила от 21 януари 2017  (Прочетена 3938 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Ice_queen^^
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda CBR 125R
Публикации: 1555

« -: януари 08, 2017, 19:33:51 »

Такам, нов сезон, нов закон, както се казва. Някои от промените обаче са супер безумни! Цялата "мара втасала", та опряхме до затъмнението на задните стъкла  Sad Sad

Предлагам в тази тема да дискутираме всички промени...
Като за начало една статия от моя милост... Вместо да обърнат внимание за превенция на инцидентите от забранени обратни завои, те...

Безумна промяна в ЗдвП, забраняваща затъмняването на задните стъкла на автомобилите, влиза в сила от 21 януари

Активен
Devil Inside
ниво 2
**
Неактивен Неактивен

Мотор: XV535
Публикации: 51

« Отговор #1 -: януари 08, 2017, 20:01:59 »

Аз пък съм за пълната забрана на затъмнени стъкла. Освен лентите в горната част на предното.
За тези които са дали вече пари или са им затъмнени от производителя.... не знам - в талона трябвяа да пише колко е затъмнено. Нещата са малко нож с 2 остриета. Питайте го полицая като спре почернено БМВ дали не се пита  - сега ще ме гръмне ли някой от вътре или не. Дали на задната седалка не седи някой отвлечен и пребит. Всички знаете, че когато предното и задното стъкло са чисти, можете да видите какво става пред колата отпред, а това може да ти спаси живота.
Колкото до "цялата мара втасала" - няма маловажен закон ако може да спаси живот или да предотврати инцидент (не само пътен.
Проблема тук отново е кого ще глобяват, и какво става с хората в заварено положение.

Може пък това да причина Народното Събрание да си сменят автопарка пак. Smile Smile Smile
Активен
marind
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki VL 800
Публикации: 110

Ел. поща
« Отговор #2 -: януари 08, 2017, 23:08:37 »

И аз съм "за" глобите ! Както автомобила е излязъл от завода, така трябва да си е и на пътя !
Ами моя е със заводски затъмнени стъкла, ко праим? И идва въпроса - каква е разликата, дали са заводски затъмнени, или фолирани  Surprised
Активен
kawasaki 750
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: RSV mille & zx10r
Публикации: 420

Прост народ, слаба държава

Ел. поща
« Отговор #3 -: януари 09, 2017, 01:07:14 »

Заводски затъмнените стъкла не са черни особено задното, челното и предните две.
Активен
marind
ниво 3
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki VL 800
Публикации: 110

Ел. поща
« Отговор #4 -: януари 09, 2017, 01:20:45 »

Заводски затъмнените стъкла не са черни особено задното, челното и предните две.

Аз кола със затъмнено челно стъкло не съм виждал досега, много рядко съм виждал затъмнени предни стъкла  Very Happy Заводски се затъмняват задните /и трите!/. И никъде по света не съм чувал това да е проблем  Very Happy
« Последна редакция: януари 09, 2017, 01:27:13 последно от marind » Активен
evilution
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Suzuki
Публикации: 1949

« Отговор #5 -: януари 09, 2017, 03:11:33 »

Аз кола със затъмнено челно стъкло не съм виждал досега, много рядко съм виждал затъмнени предни стъкла  Very Happy Заводски се затъмняват задните /и трите!/. И никъде по света не съм чувал това да е проблем  Very Happy

Очевидно има допустима степен на затъмнение и по света.

Цитат
(Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 2 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации. § 9.
Активен
Grobarq
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Vърховен Транспортер и... червен...
Публикации: 5036

Толкова бавно,че да те видят!

Ел. поща
« Отговор #6 -: януари 09, 2017, 04:00:13 »

Още в края на управлението на Желю Желев бе забранено затъмняването на всички стъкла на автомобилите.
Не знам това Правило 43 кога е прието от
Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации:

Цитат
(Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 2 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации. § 9.

Но ми излиза,че е побликувано съвсем скоро- 20.12.2016 в Държавен вестник.

Нещо ми намирисва,че не само икономическа е причината.

Питайте го полицая като спре почернено БМВ дали не се пита  - сега ще ме гръмне ли някой от вътре или не. Дали на задната седалка не седи някой отвлечен и пребит.

Точно това е едната причина.
Другата е,че много мангал плъзна из Европа-та и е хубаво да се вижда кой се вози в колата.
Камерите сигурно също имат проблем с тъмните стъкла.

Заводските са си заводски!
Едва ли някоя марка ще си пусне колите с прекалено затъмнени стъкла.
Активен
mendi
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda XL 500 R - бивш; Yamaha TT 600 S - бивш; Suzuki DR-Z 400; Yamaha TDM - бивш; BETA 350
Публикации: 1066

Ел. поща
« Отговор #7 -: януари 09, 2017, 11:33:29 »

Е чак пък на задните стъкла... Ми тия с бусовете какво да правят Smile
В същност забраната за лепене на самоделно "нано-кабоново-тунинг фолио е само за предното стъкло и страничните на предните врати (за да има видимост към огледалата. Иначе на задните врати и задното стъкло можеш да си ги обшиеш с ламарина но ако имаш странично огледала няма кой какво да ти каже.

(Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните странични врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила
« Последна редакция: януари 09, 2017, 11:42:36 последно от mendi » Активен
ironhead
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: STREETFIGHTER
Публикации: 271

Ел. поща
« Отговор #8 -: януари 09, 2017, 14:32:02 »

Хонда цр-в 2007, всички стъкла освен предните врати и челното са си заводски абсолютно черни. А иначе преди седмица гледах по телевизията, че от януари т.г. във Франция нов закон забранява затъмняването на всички стъкла по автомобилите от съображения за сигурност
Активен
mimom
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FJR 1300; Honda VF700C Super Magna; Honda Hornet 600; Suzuki Bandit 250
Публикации: 282

Ел. поща
« Отговор #9 -: януари 10, 2017, 09:48:27 »

Въпросното правило №.43 е от 2014г. и НЕ забранява използването на фолио. Регламентира, определени норми и тези норми подлежат на контрол. Така че, господата управляващи, да бъдат така добри, да не заблуждават хората. Все пак, в 21-ви век сме, където информацията е общодостъпна. Точно затова фабричните са разрешени, защото в завода производител са спазени въпросните норми. Относно изказванията по-горе, че видиш ли, било предпоставка за ПТП - глупости на търкалета. Предполагам, немалка част от Вас са се возили или управлявали бус /фургон/ или камион. Е, каква видимост имат назад и дали те са в пъти по-големи причинители на ПТП?! Не, нали?! Ако имате статистика, със съответните цифри - да, но в противен случай говорите наизуст. Друго, фолиото на стъклата /странични и задно/, би следвало да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО за автомобилите без странични еъгбег завеси. При ПТП са страшно много случаите където пръсналите се стъкла нараняват лицето и очите на пътниците. Не току така в автобусите се ползват стъклопакети! Относно степента на затъмняването, това вече е регламентирано. Безопасност, щели са да видят кой се вози... И? Като видят какво?! Полицая видиш ли, щял да види кой ще го гръмне! И? Какво точно ще му помогне това?!  Smile Smile Е, толкова от мен... Поздрави.. Mad
Активен
Ice_queen^^
ниво 5
Неактивен Неактивен

Мотор: Honda CBR 125R
Публикации: 1555

« Отговор #10 -: януари 11, 2017, 00:06:50 »

За друго става въпрос...

Забраната за затъмняване на задните автостъкла отпада?

Правило 43 няма нищо общо със задните стъкла!
« Последна редакция: януари 11, 2017, 10:47:44 последно от ЧЕФО » Активен
mimom
ниво 4
Неактивен Неактивен

Мотор: Yamaha FJR 1300; Honda VF700C Super Magna; Honda Hornet 600; Suzuki Bandit 250
Публикации: 282

Ел. поща
« Отговор #11 -: януари 11, 2017, 00:15:58 »

Точно това имах предвид, че въпросното правило регламентира условията и изискванията за поставянето на фолио и че това действие подлежи на контрол! И дума не става за забрана! А нашите господа, понеже им е по_лесно да го забранят отколкото да го контролират, излизат с тезата, че видиш ли, в ЕС такива били изискванията! Ето това ме дразни! Sad
Активен
Страници: [1]   Нагоре
Изпечатай
www.MotoForum.bgКонцентратОбщи темиТема: Промените в ЗДвП, влизащи в сила от 21 януари 2017

News - MotoZone

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.193 секунди с 20 запитвания.